کد خبر: 188517 A

دولت آمریکا با تشدید تنشها با مسکو بر سر مسئله اوکراین، تحریمهای تازه ای را علیه شرکتهای مهم اقتصادی روسیه از جمله بزرگترین شرکت نفتی این کشور، روسنفت، اعمال کرد.


شرکت آمریکایی اکسون موبیل با وجود تحریمهای تازه واشینگتن علیه مسکو، قصد دارد فعالیت مشترک اکتشافی را با روسنفت در قطب شمال آغاز کند.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت آمریکایی اکسون موبیل در حال انتقال دکل حفاری نفتی وست آلفا از نروژ به منطقه روسی قطب شمال برای اکتشاف مشترک با روسنفت در این منطقه است.

این اقدام اکسون موبیل به عنوان بزرگترین شرکت نفتی آمریکا با انتقادهایی از سوی برخی منابع دولتی این کشور روبرو شده است که معتقدند همکاری اکسون موبیل با شرکت تحریم شده روسنفت نوعی دهن کجی به تصمیمهای سیاسی ایالات متحده است.
دولت آمریکا با تشدید تنشها با مسکو بر سر مسئله اوکراین، تحریمهای تازه ای را علیه شرکتهای مهم اقتصادی روسیه از جمله بزرگترین شرکت نفتی این کشور، روسنفت، اعمال کرد.

بر اساس این گزارش، فعالیت مشترک اکسون موبیل با روسنفت اگرچه به طور قطعی ناقض تحریمهای آمریکا علیه روسیه نیست اما حاوی این پیام است که یک شرکت مهم آمریکایی از مسکو حمایت می‌کند.
هزینه‌های پروژه مشترک اکسون موبیل و روسنفت برای اکتشاف نفت در دریای کارا از صدها میلیون دلار فراتر می‌رود و همین مسئله سبب تداوم تبادلات مالی سنگین شرکتهای آمریکایی با روسیه بر خلاف تحریمهای ایالات متحده می‌شود.

الیزابت روزنبرگ، مشاور سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تحریم‌ها در این باره به رویترز گفت: شروع پروژه حفاری مشترک در شرایط فعلی، ارسال یک پیام متناقض با پیامی است که دولت آمریکا تلاش می‌کند برای روسیه بفرستد.
گزارش رویترز همچنین تاکید می‌کند که همکاری اکسون موبیل با روسنفت به معنای علاقه و تعهد شرکت‌های بزرگ نفتی برای ادامه همکاریها با روسیه حتی با وجود تیرگی روابط غرب با این کشور است.

دکل حفاری وست آلفا متعلق به شرکت نروژی سیدریل، بزرگترین شرکت دکلهای دریایی جهان است که اکسون موبیل آن را تا سه ماه سوم سال ٢٠١۶ اجاره کرده است.

ایالات متحده جهان دلار دولت آمریکا روسیه قطب شمال مسکو نفت موبیل روسنفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر