کد خبر: 236418 A

از اهداف اصلی این طرح آموزش نحوه مواجهه با حوادثطبیعی و همچنین آموزش­‌های پایه خودامدادی تا رسیدن نیروهای متخصص امدادی است.

رئیس سازمان جوانان هلال ­احمر به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله(۵ دی ماه) از آغاز سومین دوره طرح ملی دادرس(دانش­ آموز آماده در روزهای سخت) خبر داد.

به گزارش ایلنا، وحید قبادی دانا گفت: در راستای اجرای فرمایشات و پیروی از منویات مقام معظم رهبری در حمایت از سرمایه­‌های ملی و به منظور کاهش سطح آسیب­ پذیری منابع انسانی در حوادثو سوانح، خصوصا در مناطق پرخطر، پیرو توافق­نامه همکاری مابین معاونت تربیت ­بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در خصوص اجرای طرح ملی «دادرس» شیوه ­نامه اجرایی سومین دوره طرح در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ به همراه مقررات و ضوابط این دوره آماده شد و جهت اجرا در مدارس تحت پوشش طرح با تأکید بر رویکرد مدرسه ­محوری در آموزش و مسابقات ابلاغ شد.

وی افزود: این طرح در ۸ بخش پناهگیری و تخلیه اضطراری، ارزیابی وکنترل علائم حیاتی، حمایت حیاتی پایه BLS و احیاء قلبی و ریوی CPR، حمل مصدوم، خونریزی، پانسمان و بانداژ، شکستگی و آتل بندی، اسکان اضطراری(چادرزنی) و اطفاء حریق جهت اجرا در سطح پایه هشتم ۱۲ هزار مدرسه دوره اول متوسطه ابلاغ شده است.

قبادی دانا یکی از علت­‌های اصلی افزایش تلفات در زلزله بم را(۵ دی ماه که روز ملی ایمنی در برابر زلزله نامگذاری شده است) عدم آشنایی افراد با نحوه مواجهه با حوادثغیرمترقبه و همچنین خودامدادی دانسته و افزود: از اهداف اصلی این طرح آموزش نحوه مواجهه با حوادثطبیعی و همچنین آموزش­‌های پایه خودامدادی تا رسیدن نیروهای متخصص امدادی است.

رئیس سازمان جوانان هلال­ احمر از تفاوت­‌های این دوره را اجرای آموزش‌ها توسط امدادگران هلال­ احمر با حضور مربیان آموزش و پرورش دانست و اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال تحصیلی این مهارت‌ها به دانش ­آموزان آموخته شود.

بر اساس گزارش سایت هلال احمر، وی همچنین اعلام کرد: تأکید ویژه سومین دوره این طرح اجرای مسابقات آماده(مسابقات اجرایی طرح دادرس) در درون مدارس بین تیم ­های شکل­ گرفته درون مدارس است تا تمامی افراد بتوانند مهارت­های فراگرفته شده را به خوبی در مرحله عمل نیز آزمایش کنند.

شایان ذکر است؛ در دو سال گذشته حداقل ۸۰۰ هزار دانش ­آموز از آموزش ­های این طرح بهره برده و خود را برای روزهای سخت آماده کرده‌اند.

آموزش و پرورش پوشش جمعیت هلال احمر دانش آموز دانش آموزان سرمایه مدرسه منویات مقام معظم رهبری وزارت آموزش و پرورش هلال احمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر