کد خبر: 211800 A

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

علاوه بر این دانش‌آموزان معلول جسمی حرکتی می‌توانند در کلاس‌هایی که در طبقه همکف مدارس قرار دارد، مشغول تحصیل شوند.

معاون عمرانی وزیرآموزش و پرورش گفت: درتمام ساخت و سازهای مدارس جدید برای تردد دانش‌آموزان معلول جسمی – حرکتی رمپ‌های ویژه در نظر گرفته شده است.

مرتضی رئیسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در رابطه با مناسب‌سازی مدارس برای دانش‌آموزان معلول جسمی – حرکتی، اظهار داشت: در تمام ساخت و سازهای جدید صورت گرفته، فضای آموزشی برای دانش‌آموزان معلول متناسب سازی شده و برای تردد این دانش‌آموزان رمپ‌های ویژه در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور ادامه داد: حتی در مدارس قدیمی نیز چنانچه قابلیت اجرای رمپ جهت تردد معلولان را داشته باشند و ساخت و ساز فضای آموزشی به شکلی باشد که بتوان در آن رمپ ویژه حرکت معلولین را ایجاد کرد، حتما این کار صورت پذیرفته و اصولا اجرای رمپ در مقابل هزینه‌های کلان یک واحد آموزشی خصوصا در شهرهای بزرگ به هیچ وجه رقم قابل توجهی نیست.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این دانش‌آموزان معلول جسمی حرکتی می‌توانند در کلاس‌هایی که در طبقه همکف مدارس قرار دارد، مشغول تحصیل شوند و قطعا دانش‌آموزان معلول باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرند.

رئیسی تاکید کرد: آنچنان که بار‌ها نیز گفته شده، سرانه فضای آموزشی یعنی زیربنای آموزشی ما به ازای هر دانش‌آموز در مدارس استثنایی بسیار بیشتر از مدارس عادی است و فضاهایی که تعبیه می‌شود و نیز کیفیت امکاناتی که در این فضاهای آموزشی به کار گرفته می‌شود بسیار گرانقیمت‌تر و از لحاظ استاندارد‌ها در سطح بالاتری نسبت به دانش آموزان عادی قرار دارند.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: نگاه وزارت آموزش و پرورش به دانش‌آموزان استثنایی و دانش‌آموزانی که دچار معلولیت هستند یک نگاه ویژه است.

رئیسی با اشاره به اینکه ساخت فضای آموزشی مخصوص دانش‌آموزان معلول جسمی حرکتی خیلی معقول و پسندیده نیست، افزود: زیرا این دانش آموزان باید در کنار دانش آموزان عادی مشغول تحصیل شوند اما باید ورودی مدارس متناسب‌سازی شود که اتفاقا این کار هزینه‌ بالایی را نیز در بر ندارد و در اکثر مدارس انجام شده است.

وی تاکید کرد: ایجاد یک رمپ در مقابل هزینه ساخت یک فضای آموزشی خیلی هزینه‌ بالایی نیست که ما از این نیاز ضروری دانش آموزان معلول استنکاف کنیم.

رئیسی ادامه داد: آموزش و پرورش همواره به دنبال این است که امکانات برابر و حتی بهتری را برای دانش‌آموزان معلول فراهم کند.

آموزش و پرورش استاندارد دانش آموز دانش آموزان ساخت و ساز معلولان وزارت آموزش و پرورش وزیر آموزش و پرورش مدارس رمپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر