کد خبر: 211517 A

نجفی:

۷۷۱ موسسه پژوهشی در کشور فعالیت دارند و ۳۲۷ انجمن علمی و ۱۵۴ قطب علمی، ۳۴ پارک علم و فناوری و ۱۵۳ مرکز رشد با همکاری ۳۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان توسط ۲۲ هزار متخصص در ایران فعالیت می‌کنند.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: حضور آقای رئیس جمهور در آغاز سال تحصیلی مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها می‌تواند منجر به رشد بهتر نظام آموزشی کشور شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی نجفی در مراسم آغاز به کار دانشگاه‌ها که صبح امروز با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: دانشگاه به عنوان مرکز علم و معرفت و کانون آزاداندیشی و نقد و تحلیل کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: حضور آقای رئیس جمهور در آغاز سال تحصیلی مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها می‌تواند منجر به رشد بهتر نظام آموزشی کشور شود.

سرپرست وزارت علوم در ادامه گزارشی از وضعیت نظام آموزش عالی ارائه کرد و اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری ۲ هزار و ۶۵۰ موسسه آموزش عالی دولتی و غیردولتی کار تربیت چهار میلیون و ۶۸۵ هزار دانشجو را بر عهده دارند که نسبت دانشجو به یکصد هزار جمعیت ما حدود شش هزار و ۴۰۰ نفر است.

نجفی با بیان اینکه حدود ۱۵ درصد از دانشجویان ما در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترای حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند، تصریح کرد: ۶۵ درصد در کارشناسی و ۲۰ درصد در مقطع کاردانی تحصیل می‌کنند که ۴۵ درصد دانشجویان ما در گروه آموزشی علوم انسانی، ۳۴ درصد در گروه آموزشی مهندسی و ۲۱ درصد در سایر گروه‌های دیگر آموزشی مشغول به تحصیلند.

وی افزود: ۷۷۱ موسسه پژوهشی در کشور فعالیت دارند و ۳۲۷ انجمن علمی و ۱۵۴ قطب علمی، ۳۴ پارک علم و فناوری و ۱۵۳ مرکز رشد با همکاری ۳۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان توسط ۲۲ هزار متخصص در ایران فعالیت می‌کنند.

سرپرست وزارت علوم در خصوص سهم ایران در تولید علم جهانی خاطرنشان کرد: براساس رتبه‌بندی‌های جهانی سهم ایران بین ۱.۴ درصد تا ۱.۸ درصد متفاوت است، اما سهم ما در تولید علم بیشتر از سهم جمعیت‌مان در دنیاست.

نجفی درباره جایگاه‌ دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی یادآور شد: براساس رتبه‌بندی تایمز دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان جزو چهارصد دانشگاه برتر جهانند و از نظر رتبه‌بندی شانگهای، پنج دانشگاه بزرگ ما جزو پانصد دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شوند و نام ۱۰ نفر از اساتید ما جزو پراستنادترین اساتید جهان قرار دارد.

اصفهان انجمن علمی ایران دانشگاه تهران رئیس جمهور رشد علم و فناوری علوم تحقیقات و فناوری کارشناسی وزارت علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر