کد خبر: 127531 A

مسابقات قرآن و عترت دانش‌آموزان جسمی، حرکتی و آسیب‌ دیده بینایی دوره‌های تحصیلی متوسطه اول و دوم در رشته‌های قرائت، حفظ، تفسیر، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و مداحی، در شیوه‌نامه نسیم هدایت مشخص شده است.

ایلنا: دستورالعمل هفتمین دوره مسابقات قرآن، نماز و عترت ویژه دانش‌آموزان جسمی حرکتی و آسیب‌ دیده بینایی در سال تحصیلی ۹۳۹۲ اعلام شد.

به گزارش ایلنا، " نامدار عبداللهیان "، معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد نحوه اجرای شیوه‌نامه نسیم هدایت، متناسب با ویژگی‌های دانش‌آموزان با نیاز ویژه اظهار داشت: طرح نهضت ملی قرآن کریم ویژه دانش‌آموزان جسمی، حرکتی و آسیب‌ دیده بینایی و فرهنگیان بر اساس شیوه‌نامه نسیم هدایت و با همکاری معاونت پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان و از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی مجازی قرآن کریم به نشانیwww. quran. medu. irقابل اجراست.

وی افزود: مسابقات قرآن و عترت دانش‌آموزان جسمی، حرکتی و آسیب‌ دیده بینایی دوره‌های تحصیلی متوسطه اول و دوم در رشته‌های قرائت، حفظ، تفسیر، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و مداحی، در شیوه‌نامه نسیم هدایت مشخص شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، در خصوص نحوه اجرای مسابقات اذان، احکام و انشای نماز در مرحله کشوری طی رقابت با دانش‌آموزان عادی گفت: این مسابقات به صورت کتبی و عملی برگزار می‌شود و محتوای کشوری آن نیز متعاقباً اعلام خواهد شد.

عبداللهیان عنوان کرد: محتوا و چگونگی اجرای مسابقات قرآن و احکام دانش‌آموزان آسیب دیده شنوایی متناسب با شرایط آن‌ها و در رشته‌های حفظ و ترجمه به صورت کتبی و عملی برگزار می‌شود.

وی از برگزاری مسابقات در دو دوره تحصیلی متوسطه اول و متوسطه دوم خبر داد و تصریح کرد: مرحله آموزشگاهی آزمون دانش‌آموزان هفدهم اسفند و مرحله متمرکز استانی تا پایان اردیبهشت سال ۹۳ است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مورد محتوای مسابقات حفظ و ترجمه دوره‌های متوسطه اول و دوم بیان داشت: مرحله اول مسابقات دوره متوسطه اول آموزشگاهی، شامل سوره‌های حمد، توحید، کوثر، ناس، قدر، فیل و کافرون و مرحله دوم مسابقات، منطقه‌ای و علاوه بر سوره‌های مرحله اول، سوره‌های قریش و تین را نیز شامل می‌شود در ضمن مرحله کشوری نیز در برگیرنده سوره‌های مرحله دوم و سوره‌های ماعون و تبت است.

وی مرحله اول مسابقات دوره متوسطه دوم آموزشگاهی را علاوه بر سوره‌های متوسطه اول شامل دو سوره قریش و تین عنوان کرد و گفت: مرحله منطقه‌ای علاوه بر سوره‌های مرحله اول شامل دو سوره ماعون و تبت نیز است و مرحله کشوری این مسابقات نیز شامل سوره‌های مرحله دوم و همچنین سوره تکاثر است.

عبداللهیان در پایان به تشریح چگونگی برگزاری مسابقه احکام در پایه‌های متوسطه اول و دوم پرداخت و خاطر نشان کرد: آزمون شامل دو بخش کتبی و عملی است و سرفصل‌های بخش کتبی دوره متوسطه اول شامل آموزش چگونگی طهارت، وضو، تیمم، غسل، نماز، روزه و خمس است.

وی در مورد مسابقه احکام در دوره متوسطه دوم اظهار داشت: در کنار آموزش سرفصل‌های دوره متوسطه اول، آموزش راه‌های دستیابی به احکام دینی، اجتهاد، تقلید و شرایط مرجع تقلید، مطهرات، نجاست و زکات نیز انجام می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: در هر دو دوره تحصیلی، دانش‌آموزان باید افعال وضو، غسل، تیمم، خواندن یک نماز ۴ رکعتی و دیگر مصادیق احکام را انجام دهند.

آموزش و پرورش اداره کل آموزش و پرورش استان دانش آموزان رقابت قرآن قرآن کریم معاون وزیر آموزش و پرورش نماز مسابقات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر