کد خبر: 945643 A

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: همکاری‌های بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ایجاد هماهنگی بین طرح کاداستر سه بعدی با سند جامع BIM-اطلاعات ساختمان، توسعه پیدا می کند

به گزارش ایلنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تدوین سند جامع بیم «مدل‌سازی اطلاعات ساختمان-BIM »، گفت: تدوین این سند بر پایه گزارشی که در سال ۹۷ از حوزه ساخت و ساز کشور به هیات وزیران ارسال شد و تصویب آن در هیات وزیران در تاریخ ۷ اسفند ۹۷، برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی وکنترل ساختمان با تاکید بر اینکه از سال ۹۷ تاکنون تدوین پیش نویس سند مدل سازی اطلاعات ساختمان برعهده دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان قرار گرفت، افزود: با برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های ذیربط، نسخه پیش‌نویس اولیه تهیه و به نظرخواهی عمومی گذاشته شد.

مانی‌فر ضمن اشاره به این مطلب که صنعت ساختمان بیش از ۳۰ درصد از جریان اقتصادی کشور را به خود اختصاص می دهد، یادآور شد: در برآوردی کلی، سهم ۴۰ درصدی از سرمایه کشور در این صنعت ذخیره شده است. همچنین با توجه به چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ به عنوان یک کشور توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه و برخوردار از دانش پیشرفته، توجه به موضوع BIM یکی از مهم ترین ابزارها و سیاست‌های در دست برنامه‌ریزی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای رونق بخشی هرچه بیشتر به صنعت ساخت و ساز است.

وی تصریح کرد: با تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تامین اعتبارات مربوطه، در حال برنامه‌ریزی و هماهنگی با سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص تدوین نسخه نهایی سند BIM هستیم.

مانی‌فر توضیح داد: از آنجا که یکی از اساس‌ترین خروجی‌های فناوری BIM کاربرد آن در حوزه مدیریت زمین و املاک و دستیابی به شهر هوشمند است. به همین منظور با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در زمینه تبادل اطلاعات و همکاری های فی مابین، مذاکراتی انجام شده که  اولین جلسه هماهنگی آن در امروز شنبه ۴مرداد ماه در محل آن سازمان و با حضور معاون، مدیران کل، کارشناسان و مشاور طرح کاداستر سه بعدی (Digital Twin) برگزار شد.

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) که از آن به عنوان انقلاب چهارم صنعتی در عرصه ساختمان نیز نام برده می شود در جهان معاصر با رشد روزافزون در حال همه‌گیری است.

وزارت راه و شهرسازی صنعت ساختمان بيش از ۳۰ درصد از جريان اقتصادی كشور را به خود اختص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر