سرخط خبرها:
کد خبر: 998221 A

بنده طبق مصوبات صحبت می‌کنم. بازارها جزو دسته بندی مشاغل گروه دو هستند و به همین منظور ساعات کاری آنها را کاهش دادیم تا تجمعات سریعا تمام شود و حضور گردشگران در سطح جزیره یا سواحل به آستانه زمانی 3 یا 4 صبح نرسد.

به گزارش ایلنا، در پی مصوبات جدید ستاد اقدامات پیشگیرانه شورای سلامت جزیره کیش در خصوص بیماری کرونا، مبنی بر تعطیلی گروه های شغلی 3 و 4، مصاحبه ای با دکتر رضا نیا، رییس مرکز توسعه سلامت کیش و سخنگوی شورای سلامت جزیره کیش ترتیب داده شد تا پیگیری مطالبات حوزه های شغلی دارای محدودیت را بی واسطه با ایشان در میان گذاشته و رویکرد شفافسازی موضوعات پیش آمده را بررسی کنیم.

بدیهی است که خط مقدم سلامت همواره در جزیره کیش از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و تلاشگران این عرصه همواره جان برکف در حال مبارزه با این بیماری منحوس قرار داشته و دارند.

آقای رضانیا با توجه به تماسهای مکرر مردمی با خبرگزاری مبنی بر تصمیمات اخیر شورای سلامت کیش و تعطیلی دو هفته ای جزیره، روند شکل گیری این مصوبات رو چگونه ارزیابی می کنید؟

تصمیمات بر اساس رنگبندی مناطق بوده و کلیه محدودیتها قطعا عملیاتی خواهد شد.

- با توجه به رنگبندی مناطق، آیا محدودیتهای گروه های شغلی سه و چهار در جزیره کیش با رنگبندی نارنجی متفاوت از مناطق قرمز نباید باشد؟

محدودیتهای گروه سه و چهار در مناطق نارنجی و قرمز یکسان است. با این وصف که کیش تا پایان هفته قرمز بوده که به زودی رنگبندی جدید اعلام خواهد شد.

- از دید شما وضعیت جزیره کیش با توجه به شکل کارکرد معیشتی و گردشگر محور بودن قابلیت دفاع در سطح کلان کشور را دارا نبوده؟

چه دفاعی! وقتی تمامی مسیرهای بین شهری در سطح کشور بسته شده و کلیه مسافرین به جزیره کیش سرازیر شده اند میدانید چه فاجعه ای در پایان آذرماه گریبان کیش را خواهد گرفت؟

- خب این سوال پیش می آید که و سایر متولیان شورای سلامت و تصمیم گیران مستقر در جزیره کیش، در خلال تصمیمات صحیح و علمی خودشون آیا وضعیت اقتصاد و معیشت اصناف جزیره را هم لحاظ می کنند؟

واقعیت اینه که من متولی این امر نیستم و صرفا متولی مصوبات ستاد ملی کرونا در حوزه سلامت هستم.

- به هر تقدیر شما به عنوان یک عضو اصلی در شورای سلامت کیش و مجری مصوبات ستاد ملی کرونا و صد البته یک مدیر کیشوند آیا امکان ارائه پیشنهاد و یا راهکار در این حوزه را ندارید؟

قطعا وقتی محدودیتهای شغلی اینچنینی به وجود میآید دولت میبایست به این امور رسیدگی مطلوب داشته باشد ولی بنده باز هم اعلام میکنم که متولی این امر نیستم. متاسفانه این ایراد وجود دارد که نوک پیکان فشارهای صنفی همیشه به سمت بنده بوده ولی با توجه به منویات و توصیه های اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر محور قرار دادن بخش سلامت، ما خودمون رو ضامن سلامت مردم میدونیم. متاسفانه برخی فکر میکنند ما از عمد این محدودیتها را اعمال میکنیم در صورتی باید بدانند انجام مصوبات به صورت کشوری میباشد.

- قطعا ما هم به عنوان رسانه میدانیم که حوزه اقتصادی و معیشتی مردم وظیفه شما نیست و شما از تعطیلی مراکز خوشحال نیستید اما این انتظار را داریم تا در جلسات شورای سلامت و در زمانی که سایر اعضای تصمیم گیر نیز حاضر هستند، شما تبعات اجتماعی این فشارهای اقتصادی را نیز همچون سایر امور که ریشه در سلامت روان جامعه دارد به مسوولین گوشزد کنید. قطعا بیش از 80 درصد برندهای گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری جزیره کیش مستاجر هستند و هزاران نفر پرسنل حقوق بگیر دارند که این تعطیل شدن و باز کردنها آسیب جدی اقتصادی و اجتماعی به آنها و جزیره کیش وارد خواهد ساخت.

قطعا کمیته اقتصادی باید به فکر آنها هم باشد.

- علت بسته نشدن هتلها و بازارها در پی این تصمیمات چیست؟

هتلها و بازارها جزو گروه بندی سه و چهار نبودند.

- خب با توجه به ادامه ورود مسافرین به کیش و بسته شدن مراکز تفریحی همراه با سرازیری مسافرین به بازارها و اقامت طولانی مدت در هتلها که بیشتر احتمال فراگیری ویروس کرونا را خواهد داشت

بنده طبق مصوبات صحبت میکنم. بازارها جزو دسته بندی مشاغل گروه دو هستند و به همین منظور ساعات کاری آنها را کاهش دادیم تا تجمعات سریعا تمام شود و حضور گردشگران در سطح جزیره یا سواحل به آستانه زمانی 3 یا 4 صبح نرسد.

- با این وصف شما به عنوان یک فرد علمی معتقد هستید باز بودن هتلها و صرفا کاهش ساعات بازارها میتونه کنترل کننده این بیماری باشد؟

من باز هم میگم اونها جزو گروه های شغلی سه و چهار نیستند. تصمیم گیرنده من نیستم. تصمیم گیرنده دولت است. میتوانند پروازها رو مثل مسیرهای زمینی محدود کنند.

- پس شما معتقد هستید که هتلها و بازارها هم می توانند مرکز خطر باشند؟

قطعا هر جایی که اجتماعی شکل بگیره میتونه مرکز خطر باشه. اما پرسش شما در خصوص ایجاد محدودیت هست که محدودیتها دستورالعملی دارد که مشاغل را به 4 گروه دسته بندی کرده و ما بر اساس اون به اجرای مصوبات پرداختیم.

- با توجه به اعمال این محدودیتهای دو هفته ای چه پیشبینی مثبتی برای پایان آذرماه دارید؟

من در جلسات بارها مطرح کردم که چنانچه حضور بی رویه گردشگر به واسطه محدودیتهای ترافیکی کل کشور به جزیره ادامه داشته باشد، قطعا پایان آذرماه بدی را تجربه خواهیم داشت. به همین منظور چنانچه تا هفته آینده همچنان سیل مسافر و گردشگر به جزیره را شاهد باشیم در کمیته تخصصی بحث اعمال محدودیتهای پروازی و شناورها را در دستور کار قرار خواهیم داد.

- در حال حاضر چه تعداد بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان کیش وجود دارد؟

در حاضر 7 نفر بستری هستند.

- امکانات بیمارستان در صورت شیوع بالای این بیماری چگونه است؟

خط تاب آوری (سرویس دهی مطلوب با بهترین شرایط) بیمارستان ما40 بیمار همزمان بستری در نظر گرفته شده است.

گفت‌وگو از رامتین روشن خبرنگار گردشگری ایلنا در کیش

 

 

اقتصادی و اجتماعی رسانه سلامت روان مقام معظم رهبری ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر