کد خبر: 994549 A

نماینده ایران در هیئت اجرایی جی‌ئی‌سی‌اف گفت: ترکیب ویروس کرونا و ویروس ترامپ سبب شد روزانه بیش از ۴۰۰ تن از هموطنانمان را از دست دهیم.

به گزارش ایلنا از وزارت نفت، امیرحسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت اجرایی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، عصر چهارشنبه (۲۱ آبان‌ماه) در یک میزگرد وزارتی در آستانه برگزاری بیست و دومین نشست وزیران نفت و انرژی جی‌ئی‌سی‌اف، آثار مخرب ویروس ترامپ (تحریم‌های ترامپ علیه ایران) بر تولید گاز ایران را بیشتر از آثار مخرب ویروس کرونا دانست.

وی با بیان اینکه برگزاری چنین نشستی که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود، نقطه مقابل توسعه بازار سوخت‌های فسیلی است، افزود: با برگزاری مجازی این نشست، بیش از ۲۰۰ اتومبیل به فرودگاه نرفتند، بیش از ۲۰۰ یا ۳۰۰ بلیط خریداری نشد، هواپیماها از سراسر جهان به الجزایر پرواز رفت و برگشت نداشتند و این تعریف «دوره جدید» است.

نماینده ایران در هیئت اجرایی جی‌ئی‌سی‌اف تصریح کرد: «دوره جدید»، برای من اصطلاح بسیار جالبی است، در حال یادگیری مسائل تازه، روش‌های نو یا کارآمد برای تجارت هستیم، این شرایط شاید توجه بیشتر به محیط زیست و شناخت نقش فناوری در تجارت باشد. اکنون، تا آنجا که به ایران مربوط می‌شود ویروس کرونا نسبت به ویروس دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ تأثیر کمتری بر تجارت گاز ما داشته است.، ویروس کرونا تاثیری بر تولید گاز ما نداشته است.

زمانی‌نیا با بیان اینکه ظرفیت کنونی برداشت گاز طبیعی ما روزانه حدود یک میلیارد متر مکعب گاز  است، به مصرف بی‌رویه گاز در ایران اشاره کرد و گفت: حدود ۹۵ درصد جمعیت ۸۰ میلیونی ما در خانه‌های خود حتی در مناطق دور افتاده به شبکه گاز دسترسی دارند.

وی در عین حال تصریح کرد: یکی از منافع ویروس ترامپ یا همان تحریم‌ها علیه ما این است که ما به‌طور فزاینده‌ای در حال جدا کردن اقتصاد ملی‌مان از درآمدهای حاصل از سوخت‌های فسیلی هستیم.

افزایش «گاز» در سبد انرژی جهان در سال ۲۰۵۰

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در ادامه این میزگرد در واکنش به سخنان محمد سانوسی بارکیندو، دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) درباره بهبود بازار گاز اظهار کرد: فکر می‌کنم سخن جناب بارکیندو بسیار گویا بود. ما هم امیدواریم که چنین شود. ما فکر می‌کنیم که بهبود رخ می‌دهد، البته با سرعتی کمتر از آنچه که پیش‌تر انتظار می‌رفت. تا آنجا که به ایران مربوط می‌شود، ویروس کرونا آسیب زیادی به ما وارد کرده است.

زمانی‌نیا گفت: اکنون ما روزانه بیش از ۴۰۰ تن از جمعیت ۸۰ میلیونی خود را از دست می‌دهیم و روزانه حدود ۱۰ هزار نفر به این ویروس مبتلا می‌شوند، این تا حدی نتیجه افت شدید درآمدهای کشور است.

وی افزود: اکنون، تحریم‌ها ما را از صدها میلیارد دلار درآمد محروم کرده است و این تا حدودی خدمات سلامت ما را برای رسیدگی به افراد مبتلا به این ویروس، به خطر انداخته، اکنون ترکیبی از تحریم‌ و همه‎گیری ویروس کرونا سبب از دست دادن روزانه بیش از ۴۰۰ نفر از هموطنان شده است.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ضمن اظهار امیدواری به بهبود بازار گاز در میان مدت و بلندمدت، گفت: همانطور که چشم‌انداز جهانی گاز نشان داد، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰ میلادی سهم گاز از سبد انرژی جهان افزایش یابد و از ۲۳ درصد کنونی به حدود ۲۸ درصد برسد بنابراین امیدواریم و فکر می‌کنیم که تغییر رفتار مصرف‌کننده نیز برای توسعه بازار مفید خواهد بود.

ایران دلار گاز ویروس کشورهای صادرکننده گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر