کد خبر: 994167 A

طی سال جاری میزان یک میلیارد و ۸۶۵ میلیون مترمکعب گاز به میدان شوریجه D و یک میلیارد و ۱۴ میلیون مترمکعب گاز به مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم تزریق‌شده که طی مدت بهره‌برداری از این مخازن طبیعی ذخیره‌سازی یک رکورد به‌حساب آمده و در حوزه ذخیره‌سازی، جهش تولید در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران محقق شده است.

به گزارش ایلنا از نفت مرکزی، رامین حاتمی مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در رابطه با میزان تزریق گاز و بازتولید از مخزن شوریجه D اظهار داشت: طی مدت هشت ماه ابتدای سال جاری علاوه بر تولید گاز، عملیات تزریق گاز در مخزن شوریجهD صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزایش داشته است، این اقدام نقطه قابل‌اتکا جهت تأمین پایدار گاز مصرفی خانوارها و پشتیبانی شبکه انتقال گاز در شمال و شمال شرق کشور می‌باشد.

حاتمی در رابطه با تاریخچه بازتولید گاز از مخزن شوریجه D گفت: مخزن شوریجه D میدان خانگیران، یکی از مهم‌ترین سازندهای گازی این میدان است که در سال ۱۳۶۶ کشف و به بهره‌برداری رسید. با توجه به ساختار مناسب مخزنی برای ذخیره‌سازی گاز انتخاب و عملیات ذخیره‌سازی گاز در این مخزن از سال ۱۳۹۳ شروع‌شده است.

وی افزود: تأمین انرژی پایدار در مناطق شمال و شمال شرق و بعد مسافت این مناطق از مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور و لزوم کاهش وابستگی به واردات گاز، همواره یکی از دغدغه‌های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‌عنوان تنها تولیدکننده گاز در این مناطق بوده و توسعه شبکه گازرسانی و مصرف روزافزون گاز در کشور اهمیت ذخیره‌سازی را دوچندان نموده است.

رئیس هیات مدیره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، ضمن بررسی عملکرد و برنامه ذخیره‌سازی گاز در منطقه عملیاتی سراجه قم اظهار داشت: سال گذشته در منطقه عملیاتی سراجه قم ۸۶۹ میلیون مترمکعب گاز ذخیره شد و طی سال ۱۳۹۹ این میزان ذخیره‌سازی به ۱۰۱۴ میلیون مترمکعب رسید که از ابتدای سال ۱۳۹۰ و شروع ذخیره‌سازی در این میدان یک رکورد جدید محسوب می‌شود و پیش‌بینی می‌شود، امسال نیز با اضافه شدن حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز معادل ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته، توان بازتولید به بیش از یک میلیارد مترمکعب در این منطقه برسد.

رامین حاتمی درباره اهمیت طرح ذخیره‌سازی سراجه قم تصریح کرد: با توجه به روند افزایش مصرف گاز در کشور و سیاست‌گذاری شرکت ملی نفت ایران برای تضمین و تأمین سوخت در فصل سرد سال، تبدیل مخزن تخلیه‌شده سراجه قم به‌عنوان مخزن ذخیره‌سازی در دستور کار قرار گرفت. همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب، مجاورت آن به استان تهران و خط لوله سراسر انتقال گاز، ضرورت اجرای این طرح ملی را دوچندان نمود تا در اوج مصرف گاز در فصل زمستان خللی در خدمت‌رسانی به هم‌وطنان ایجاد نشود.

انرژی زمستان قم گاز نفت مناطق مرکزی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر