کد خبر: 993733 A

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 150 روستا برق‌رسانی شده است، از برنامه‌ریزی برای برق‌رسانی به 625 روستای فاقد برق تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "مصطفی رجبی مشهدی" با بیان اینکه برق‌رسانی به روستاها بر مبنای آمار سرشماری نفوس و مسکن انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: برق‌رسانی به 625 روستای فاقد برق تا پایان دولت دوازدهم انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 150 روستا برق‌رسانی شده است، افزود: با انجام این پروژه‌ها، دو هزار 30 خانوار از طریق احداث 300 ‌کیلومتر شبکه و نصب 170 دستگاه ترانسفورماتور با 6.5 مگاولت‌آمپر برق‌دار شدند.

سخنگوی صنعت برق با بیان این که در 6 ماهه ابتدای سال‌جاری در هر روز کاری حدود یک روستا برق‌دار شده است، یادآور شد: با توجه به برق‌رسانی به 2 هزار و 929 روستا در دولت تدبیر و امید، به طور میانگین هر هفته به هشت روستا در این دولت برق‌رسانی شده است.

رجبی مشهدی گفت: نزدیک به 60 درصد روستاهای برق‌دار شده از طریق سیستم‌های تجدیدپذیر، در دولت تدبیر و امید انجام شده است.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته به 240 روستای دیگر نیز تا اسفندماه برق‌رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به این که در این میان برق‌رسانی به 9 روستا از طریق انرژی‌های نو  انجام می شود، یادآور شد: همچنین برق‌رسانی به 20 هزارخانوار عشایر کوچنده فاقد برق نیز برنامه‌ریزی شده است.

سخنگوی صنعت برق در خصوص تعداد روستاهای برق‌دار کشور نیز گفت: تاکنون به 57 هزار و 570 روستا برق‌رسانی شده است که به طور میانگین پس از انقلاب در هر روز 4 روستا برق‌دار شده است.

وی تعداد روستاهای برق‌دار شده توسط انرژی خورشیدی را نیز 241 روستا عنوان کرد و گفت: آمارهای بین المللی همگی نشانگر آن است که ضریب برق‌رسانی به روستاها در ایران از میانگین جهانی بالاتر است.

رجبی مشهدی با بیان اینکه نتیجه دسترسی به برق در جمعیت روستایی ایران دارای وضعیت بسیار مناسبی است، ادامه داد: بر اساس اطلاعات ثبت شده در سایت آژانس بین المللی انرژی در سال 2019، آخرین وضعیت دسترسی جمعیت روستایی به برق در جهان 79 درصد و بر اساس آمار رسمی ثبت شده در کشور، آمار دسترسی به برق جمعیت روستایی ایران 99.7 درصد است.

ایران برق دولت روستا برق رسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر