کد خبر: 988235 A

وزیر نیرو از بهره‌برداری 124 پروژه در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: تاکنون در دولت تدبیر و امید 19 هزار و 500 میلیارد تومان در بخش‌های آب و برق تهران سرمایه‌گذاری شده است.

به‌گزارش  ایلنا از وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" روز پنج‌شنبه در بیست و ششمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آیین افتتاح 3 پروژه صنعت آب و برق استان‌های تهران و هرمزگان با اعتبار 3340 میلیارد تومان که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد، اظهار داشت: امروز در بیست و ششمین هفته پویش، یکصد و بیست و چهارمین پروژه این پویش را در سال 99 با دستور و حضور رییس جمهوری افتتاح می‌کنیم، از این تعداد 7 پروژه ساز و کاری و 117 پروژه ساخت و سازی در مجموع با سرمایه‌گذاری 31 هزار و 780 میلیارد تومان است. آنچه می‌ماند 126 پروژه دیگر با سرمایه‌گذاری 18 هزار میلیارد تومان تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه امروز 4 پروژه در تهران در زمینه آبرسانی و یک پروژه مهم در هرمزگان در زمینه تولید برق افتتاح می‌شود، افزود: تامین آب شرب شهرهای بزرگ همواره دغدغه دولت‌ها و سازمان‌های مسئول بوده است و تهران بزرگ به عنوان یک ابر شهر از شهرهای پرجمعیت دنیاست.

وزیر نیرو گفت: امروز در حالی که از جمعیت حدود 7.5 میلیارد نفری کره زمین اعلام می‌شود که در شهرها 96 درصد پوشش دسترسی به آب وجود دارد، حدود 4 برابر کل جمعیت ایران در جهان هنوز در شهرها به آب دسترسی ندارند، اما به برکت جمهوری اسلامی با فعالیت‌هایی که توسط خود مردم صورت گرفته در تهران و سایر شهرها دسترسی 100 درصدی داریم.

اردکانیان افزود: تامین آب باکیفیت تهران برای جمعیت وسیع این ابرشهر توفیق بسیار بزرگی است که حاصل شده است. در تهران،‌ دولت تدبیر و امید افتخار این را داشته که در 7 سال گذشته در صنعت آب و برق حدود 19 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری کند. 11 هزار میلیارد تومان از این مجموع در صنعت آب و مابقی در صنعت برق است.

​وی ادامه داد: در تهران، از دهه‌های قبل دسترسی خوب اگر نه کامل به آب شرب داشتیم؛ سد امیر کبیر در سال 1340، سد لتیان در سال 1347، سد لار در سال 1359، سد طالقان در سال‌های 84 و 85 و سد ماملو در سال 1389 به بهره برداری رسیدند.

اردکانیان گفت: منابع آب سطحی آب‌های بسیار باکیفیتی هستند؛ امروز، سالانه در تهران بزرگ بیش از یک میلیارد متر مکعب مصرف آب شرب و بهداشت داریم که 75 درصد آن از آب‌های سطحی و بقیه از منابع زیرزمینی است.

وی افزود: تلاش بر این بوده که سهم آب زیرزمینی را کاهش دهیم، به لحاظ این که آب‌های سطحی آب باکیفیتی است و برداشت آب زیرزمینی موجب نشست زمین خواهد شد، همچنین مسئله نشست فاضلاب هم در برخی نقاط می‌تواند موجب بروز مشکل شود که موضوع کنترل شده‌ای است.

وزیر نیرو گفت: تصفیه‌خانه بزرگ ششم تهران از جمله طرح‌های امروز است که قرار گرفتن در بالاترین نقطه شهر ویژگی آن بوده و با استفاده از این تصفیه‌خانه حدود 30 درصد انرژی برق را که برای پمپاژ آب از سایر تصفیه‌خانه‌ها برای شمال غرب و غرب تهران استفاده می کردیم صرفه جویی می‌کنیم.

وی افزود: امروز 5 منطقه تهران از این امکان برخوردار می‌شوند و با سه سامانه آبرسانی در مناطق 5، 9، 18، 21 و 22 تهران و همچنین شهر پرند این دسترسی فراهم می‌شود.

وی افزود: در استان هرمزگان هم واحد دوم نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت 175 مگاوات به بهره برداری می‌رسد و جمعا پروژه های امروز با 3 هزار و 340 میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

اردکانیان همچنین در پاسخ به سئوال رئیس جمهوری گفت: ما 7 تصفیه‌خانه بزرگ در تهران و مناطق مختلف اعم از شرق، شمال شرق، جنوب شرق، مرکز و تصفیه‌خانه ششم که حدود 300 متر از تصفیه‌خانه «جلالیه» و 210 متر از تصفیه‌خانه «کن» بالاتر است، در شمال غرب داریم که پارسال با حضور رئیس جمهوری تصفیه‌خانه هفتم افتتاح شد.

وی افزود: اصل موضوع، داشتن منابع تامین آب است، اما وقتی آب کافی داریم آنچه کنترل می‌کند که چه جمعیتی را تحت پوشش قرار دهیم سامانه‌های انتقال و ظرفیت تصفیه‌خانه‌های ماست و به همین دلیل در این زمینه سرمایه‌گذاری خوبی شده است.

اردکانیان اظهار داشت: عملیات تصفیه‌خانه ششم از سال 86 آغاز شد؛ قرار بود با فاینانس خارجی اجرا شود، اما این مسیر بعد از مدتی به نتیجه نرسید، دوباره برنامه‌ریزی‌ها تغییر کرد و به سمت منابع و بودجه عمومی رو آوردیم و کار شروع شد، اما طبیعتا آهنگ سریعی نداشت.

وی گفت: خوشبختانه در دو سال اخیر با حمایت و همراهی نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران و ساز و کارهای ما در وزارت نیرو بین شرکت آب منطقه‌ای که مسئولیت تامین را دارد و شرکت آب و فاضلاب استان تهران که مسئول توزیع است، منابع قابل ملاحظه و مورد نیازی از محل قبوض که مردم مشارکت می‌کنند فراهم شد و امروز در نقطه افتتاح این تصفیه‌خانه هستیم.

ایران برق دولت سرمایه گذاری ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر