کد خبر: 978791 A

نخستین پایانه صادراتی فرش دستباف ایران با حضور رییس سازمان توسعه تجارت ایران، رییس مرکز ملی فرش ایران و مسئولان استان در زنجان افتتاح شد.

به گزارش ایلنا از وزارت صمت، رییس مرکز ملی فرش ایران در حاشیه این مراسم گفت : حوزه توسعه زیرساخت‌های صادراتی فرش در دستور کار مرکز ملی فرش ایران است.

فرح ناز رافع تاکید کرد: این کالا به تعبیری هویت ما ایرانی هاست و در هر نقطه از کشور قالی بافی و فعالان حوزه فرش فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان از نظر قالی بافی در سطح بسیار بالایی قرار دارد، تصریح کرد: بسیاری از فرش های استان زنجان به نام شهرهای دیگر صادر می‌شد که با افتتاح این پایانه صادراتی، فرش دستباف این استان شناسنامه دار و بیش از پیش شناخته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان بهترین نقطه برای افتتاح این پایانه بوده است، بیان کرد: سه طرح از فرش های زنجان با نام قلتوق، بیدگینه و خمسه زنجان در آستانه ثبت بین المللی است.

رافع تبلیغات در حوزه معرفی فرش دستباف را عاملی مهم در فروش فرش دستباف دانست و گفت: قالی دستباف در انواع مختلف برای اقشار مختلف وجود دارد در حالی که فرش ماشینی که مضرات زیست محیطی نیز دارد در مواردی گرانتر از قالی دستباف تمام می‌شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ظرفیت بالای اشتغالزایی فرش دستباف ایرانی، تصریح کرد: ۳۱ صنعت وابسته به قالی بافی وجود دارد که می‌تواند در صورت حمایت شدن بسیاری از مشکلات اشتغال را حل کرده و از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها جلوگیری کند.

رافع اضافه کرد: متاسفانه به دلیل تامین نبودن زیرساخت‌ها و نبود حمایت ها در گذشته تعداد قالیبافان از ۷۵ هزار نفر به ۴۵ هزار قالیباف رسمی و غیر رسمی در استان زنجان رسیده است که با حمایت های آینده دوباره شاهد افزایش تعداد قالیبافان خواهیم بود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در این خصوص گفت: پایانه صادراتی فرش دستباف ایران در مساحتی بالغ بر پنج هزار مترمربع راه اندازی شده که دارای بخش های گالری، سالن اجتماعات، سالن مزایده، کلاس های آموزشی و آی تی واحدهای خدمات جانبی از قبیل رستوران، کافی شاپ و پشتیبانی از طریق ۲ سایت اینترنتی داخلی و خارجی است.

اشتغال ایران تجارت فرش مزایده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر