کد خبر: 977708 A

یک مقام مسئول گفت: ۲۸۰۰ رشته قنات تحت پوشش طرح های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفت.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در اجرای بند (ث) ماده ۳۵ قانون برنامه ششم توسعه کشور، از محل منابع اعتباری صندوق توسعه ملی، طی دو سال اخیر ۲۸۳۵ رشته قنات در ۶۱۳ حوزه آبخیز کشور تحت پوشش طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفت.

ابوالقاسم حسین پور با اعلام این خبر افزود: بیش از ۴۰ هزار رشته قنات به طول ۲۷۰ هزار کیلومتر به ارزش ۵۰ میلیارد دلار در کشور وجود دارد که در حال حاضر از ۳۲ هزار رشته قنات با آبدهی سالانه ۴،۲ میلیارد مترمکعب، بعنوان یکی از منابع آبی مهم در پایداری سکونتگاه‌های روستایی و تولید کشاورزی در پهنه وسیعی از مناطق خشک و نیمه خشک کشور بهره برداری می‌شود.

حسین پور اضافه کرد: بواسطه تغییرات اقلیمی و نوع بهره برداری از آبخوان‌های زیرزمینی، این منابع ارزشمند که بر اساس اصول همگام با طبیعت در ساختار تمدن کاریزی ایران زمین بنا شده‌اند، به شدت نیازمند اقدامات حفاظتی، احیائی و تغذیه‌ای است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: اثربخشی و کارآیی طرح‌های پایدارساز آبخیزداری و آبخوانداری در تغذیه قنوات با متوسط افزایش ۳ برابری آبدهی قنوات و همچنین تکلیف قانونی مقرر در این زمینه، طرح آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه‌های آبخیز بالادست قنوات کشور تدوین و در حال اجراست.

حسین پور گفت: در این راستا برنامه "آبخیز تا جالیز" از دیگر اقدامات بخش آبخیزداری سازمان جنگل هاست که با جامع نگری در طرح‌های احیای قنوات با همکاری دفتر امور آب وزارت جهادکشاورزی و مشارکت ذینفعان بصورت الگویی در کشور در حال انجام است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها در پایان خواستار تقویت این رویکرد در برنامه هفتم توسعه کشور با ارتقای ظرفیت‌های بند (ث) ماده ۳۵ قانون برنامه ششم و اختصاص ردیف بودجه‌ای مستقل جهت "طرح آبخیزداری و آبخوانداری حوزه‌های آبخیز بالادست قنوات کشور" شد.

پویش افتتاح پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه‌های آبخیز سیل خیز بحرانی کشور هر هفته ۴۸ هزار هکتار از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور آغاز و در دومین هفته پس از افتتاح طرح آبخیزداری و کنترل سیل شهر ایلام، در هفته جاری افتتاح پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری استان خراسان جنوبی را در برنامه دارد و این پویش تا بهره برداری کامل طرح‌های مذکور در ۱۱ استان سیل خیز کشور در آبان ماه ادامه خواهد داشت.

پوشش دلار سیل وزارت جهاد کشاورزی توسعه ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر