کد خبر: 976442 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های فرآورده‌های لبنی کشور اظهار داشت: اگرچه قیمت کره مطابق قیمت مصوب است، اما به علت نرخ بالا مردم قدرت خرید این محصول را از دست داده‌اند.

علی احسان ظفری در گفت‌وگو با ایلنا در مورد آخرین وضعیت کره اظهار داشت: پس از نرخ گذاری جدید کره و خرید با ارز آزاد تاکنون وارداتی برای این محصول صورت نگرفته است. زیرا قیمت جهانی کره بالا است و دلار به نرخ آزاد برای ما بسیار گران تمام می‌شود. از همین روی واردات کره دیگر مقرون به صرفه نیست. البته قیمت بالا تنها برای وارد کنندگان نیست و مصرف کننده را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: ابتدا دولت برای واردات کره ارز دولتی اختصاص دارد و حالا بدون آنکه تبعات این مساله را بررسی کند ارز را قطع کردند و جایگزینی هم برای کره در نظر نگرفتند. اینطور به نظر می‌رسد که بازار را  به حال خود رها کرده‌اند. اگرچه قیمت کره مطابق قیمت مصوب است، اما به علت نرخ بالا مردم قدرت خرید این محصول را هم از دست داده‌اند.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه لبنی ایران تصریح کرد: اگرچه امکان تولید داخلی وجود دارد،  اما ابتدا باید زیر ساخت‌های آن فراهم شود. به عنوان مثال کشور ما باید به سمتی برود که محصولات لبنی بدون چرب تولید کند تا بتوانیم چربی حاصل از آن را جایگزین کره وارداتی کنیم. اما متاسفانه هم اکنون مشکل شیرخام و علوفه وجود دارد. این شرایط حاصل تصمیم غیر کارشناسی است و عایدی جز زیان جامعه ندارد، ابتدا مصرف کننده سپس صنایع و بتدریج کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

ظفری یادآور شد: راهکارهایی برای ساماندهی این مساله وجود دارد به این صورت که به جای تعرفه‌بندی بر روی صادرات شیر خشک، آن را به صورت مدیریت شده صادر کنند تا بخشی از آن برای تولید کره استفاده شود. چون نمی‌توان بازار لبنیات را به صورت یکباره به هم ریخت و کره را از دیگر محصولات جدا کرد. این موضوع نیازمند آن است که برنامه و نشست‌های متعددی کارشناسی شده با ستاد تنظیم بازار صورت بگیرد و نتیجه این جلسات به گونه‌ای باشد که هر دو طرف آسیب نبینند و مردم دچار مشکل نشوند. اکنون اگر ما سبد محصولات پرچرب را حذف کنیم و کره را درست کنیم مردم بگونه‌ای دیگری آسیب می‌بینند.

جامعه فرآورده های لبنی لبنیات هیئت مدیره تولید داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر