کد خبر: 975120 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: طبق تحلیل‌هایی که در چند روز گذشته منتشر شده هیچ گونه اعتمادی در حال حاضر به بازار نیست و افراد خاص و کدهای حقیقی و حقوقی سهم‌های شاخص را خریده و به قیمت بالا فروخته و در کوتاه‌مدت نوساناتی ایجاد کردند.

شایان زهراکار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان تحلیلی از وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: طبق تحلیل‌هایی که در چند روز گذشته منتشر شده هیچ گونه اعتمادی در حال حاضر به بازار نیست و افراد خاص و کدهای حقیقی و حقوقی سهم‌های شاخص را خریده و به قیمت بالا فروخته و در کوتاه‌مدت نوساناتی ایجاد کردند.

وی ادامه داد: این نوع حمایت‌ها فقط مربوط به رانت‌های افراد نزدیک است که با هماهنگی‌هایی نوسان ایجاد می‌کنند و بعد از چند روز از بازار خارج می‌شوند و هر روز هم شاهد خروج نقدینگی و کاهش شدید قیمت‌ها در بازار سرمایه مواجه هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اصلی‌ترین دلیل خروج نقدینگی خبرهای بیهوده درباره آغاز حمایت‌ها بوده است گفت: متاسفانه تمام این حمایت‌هایی که از آن گفته شد کاملا بیهوده بوده و نتوانستند اعتماد را به بازار برگردانند.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات وضع قوانین خلق‌الساعه است که بدون منطق به بازار تحمیل می‌شود، مانند ممنوعیت فروش سهام خریداری شده در همان روز. این ممنوعیت باعث کاش اعتماد شد و بازار رو به رشد با یک قانون دوباره حالت کاهشی و ریزشی به خود گرفت.

زهراکار اظهار داشت: طبق تحلیلی که یک ماه پیش ارائه شد بازار را به طور دستوری با عرضه‌های سنگین مواجه کردند و جلوی رشد آن را گرفتند و امروز هر کاری می‌کنند که اعتماد دوباره به بازار برگردد اما با وضع قوانین بدون منطق اعتماد کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه امیدواریم این قوانین هر چه زودتر برداشته شود گفت: یک نقدینگی با توجه به افرادی که منتظر ورود دوباره هستند می‌تواند وارد بازار شود که این تغییر قوانین جلوی آن را گرفته است.

زهراکار با تاکید بر اینکه اولین راه رشد بازار حمایت قاطع از بازار و ورود نقدینگی سنگین در چند روز متوالی است گفت:‌ برداشتن قانون ممنوعیت فروش سهام خریداری شده در همان روز یکی از بزرگترین مشکلات اخیر بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: مشکل بعدی دستکاری معاملات در کدهای اشخاص حقیقی و خاص است که باید جلوی آ‌ن گرفته شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: عدم فروش حقوقی‌هایی که سهام را در قیمت کمتر خریداری کردند و طی چند روز بعد دوباره با قیمت بالا فروختند از دیگر نکات بازار سرمایه است و نباید به حقوقی‌ها اجازه فروش داده شود.

رشد سرمایه سهام شاخص مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر