کد خبر: 970392 A

در گفت‌وگو با ایلنا تشریح شد:

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: در صورتی که ذرت و سویای مرغدار تامین شود، تخم مرغ نیز با قیمت مصوب به بازار ارائه می‌شود و اگر ذرت و سویای را تامین نکنند باید این نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت‌های نجومی تامین کنند.

رضا کاظمی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد افزایش قیمت ناگهانی تخم مرغ در روزهای اخیر گفت: علت افزایش قیمت تخم مرغ کمبود نهاده است. زیرا نهاده‌ها آنطور که باید و شاید به دست مرغداران نمی‌رسد. همچنین باید در نظر داشت که تنها نهاده‌ای که به مرغدار می‌دهند ذرت و سویاست که به دست مرغداران می‌رسد و مابقی باید از بازار آزاد تهیه شود.

وی ادامه داد: ذرت و سویای مورد نیاز مرغداران 70 درصد است که تامین می‌شود و 30 درصد باقی مانده مانند مخمر و واکسن باید از بازار آزاد و آن هم با قیمت‌های بالا و سر به فلک کشیده تهیه می‌شود. بنابراین  تمامی این عوامل دست به دست یکدیگر داد تا قیمت تخم مرغ افزایش پیدا کند. 

کاظمی اضافه کرد: البته دولت تنها نزدیک 30 تا 40 درصد ذرت و سویای مورد نیاز مرغدار را به دست‌شان می‌رساند و مابقی آن به صورت آزاد تامین می‌شود در صورتی که دولت نتواند ذرت و سویا را تامین کند ممکن است افزایش قیمت مجدد پیدا می‌کند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه هنوز قیمت تخم مرغ بلاتلکیف است، افزود: قیمت تخم مرغ همچنان مشخص نیست، زیرا در جلساتی با حضور وزاری صنعت و جهاد کشاورزی برگزار و قیمتی را تعیین کردند. اما در صورتی که ذرت و سویای مرغدار تامین شود، تخم مرغ نیز با قیمت مصوب به بازار ارائه می‌شود و اگر ذرت و سویای را تامین نکنند باید این نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت‌های نجومی تامین کنند.

وی افزود: در حال حاضر قیمت سویای 2400 تومان را به قیمت 13 و 14 هزار تومان به فروش می‌رسانند و ذرت 1500 تومانی به 3600 تومان خرید و فروش می‌شود. بنابراین قیمت‌ها به این بستگی دارد که دولت، جهاد کشاورزی و وزارت صمت تا چه اندازه بتواند ذرت و سویا مورد نیاز را تامین کند که در آن صورت می‌توانیم به قیمت منطقی دست پیدا کنیم.

افزایش قیمت جهاد کشاورزی خرید و فروش دولت هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر