کد خبر: 968318 A

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور اعلام کرد:

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت بیان کرد: ستاد تنظیم بازار مصوب کرد که با توجه به تاثیر نهاده‌های کشاورزی مانند کود و سم بر محصولات کشاورزی به خصوص محصولات باغی، بانک مرکزی تامین ارز نهاده های پایه مانند کود و سم را با اولویت ویژه انجام دهد.

به گزارش ایلنا از وزارت صمت، محمدرضا کلامی در خصوص سایر مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور، افزود: با توجه به دریافت اخباری مبنی بر ورود تجار کشورهای همسایه به کف بازار استان‌های ما برای خرید محصولات کشاورزی سیب و پرتقال به قیمت سردرخت و صادرات این محصولات به نام خود، اتاق‌های بازرگانی و تعاون مکلف شدند تا با برگزاری جلسات تخصصی راهکار قانونی برای تأمین حداکثر سود صادرات برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را به کارگروه تنظیم بازار ارایه دهند.

وی همچنین تصریح کرد: برای اینکه مقادیر افزایش صادرات در قالب نرخ ارز تأثیرگذار در بازار منجر به بالا رفتن قیمت این محصولات برای مصرف کننده نشود، کارگروهی مکلف به رصد و پایش موضوع شد.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در ادامه تأکید کرد: برای حمایت از تولیدکننده، مصرف کننده و فعال اقتصادی به وضع عوارض صادراتی نیز در صورت لزوم توجه خواهد شد.

کلامی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه طرح ذخیره سازی سیب و پرتقال را هر ساله با دو هدف اصلی انجام می‌دهیم که حمایت از تولید کننده در فصل برداشت یکی از این اهداف است، گفت: وقتی دولت بعنوان یک عامل کمی به بازار ورود می‌کند و خرید انجام می‌دهد، قاعدتا افزایش تقاضا محسوب می شود و با افزایش قیمت سر درخت برای باغدار سودمند خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق گزارشی که وزارت جهاد کشاورزی در جلسه ستاد تنظیم بازار ارایه کرد، خوشبختانه در تولید پرتقال در سالجاری حدود 15 درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در ادامه افزود: امسال در زمینه انواع پرتقال ناول، والنسیا، خونی و سایر اقلام حدود سه میلیون و 471 هزار تن تولید می‌شود که نسبت به سه میلیون تن پارسال تقریبا 15 درصد رشد خواهد داشت. همچنین در تولید سیب نیز حدود یک درصد نسبت به سال گذشته رشد خواهیم داشت که امیدواریم با این رشد تولید، بازار نیز متعادل شود.

انتهای پیام/
بانک مرکزی تنظیم بازار کود محصولات کشاورزی تأمین ارز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر