کد خبر: 967289 A

در گفت‌وگو با ایلنا تشریح شد:

طرح "برق امید"در مجموع مصرف برق را در سطح ملی کاهش می‌دهد و در کنار آن اگر طرح کامل اجرا شود 1500 مگاوات برق صرفه‌جویی می‌شود.

سید جلیل میرمحمدی میبدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره طرح برق امید اظهار داشت: ابتدا باید بدانیم هدف وزارت نیرو از این طرحی که تهیه و در دولت به تصویب رسانده چیست و آیا محقق می‌شود یا خیر.

وی با بیان اینکه بر اساس شواهد طرح کاملا اجرایی و کمک‌کننده خواهد بود، افزود: واقعیت اجرای طرح برق رایگان برای مشترکین تشویق به کاهش میزان مصرف است، در واقع انگیزه‌ای است برای اینکه مردم مصرف خود را مدیریت کنند.

این نماینده مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: این اقدام در مجموع مصرف برق را در سطح ملی کاهش می‌دهد و در کنار آن اگر طرح کامل اجرا شود 1500 مگاوات برق صرفه‌جویی می‌شود.

وی تصرح کرد: برای ساخت یک نیروگاه در حد 1500 مگاوات ضمن اینکه عدد قابل توجهی هزینه می‌شود، مصرف گاز و گازوئیل هم دارد که علاوه بر هدررفت یک ثروت ملی، آثار منفی محیط زیستی نیز در پی دارد.

میرمحمدی یادآور شد: اجرای طرح برق امید آزاد شدن منابع قابل توجهی را برای دولت در پی خواهد داشت که این منابع می‌تواند در جاهایی که اولویت بالاتری دارد، سرمایه‌گذاری شود.

وی گفت: بر اساس نوع منطقه و آب و هوا عددی مشخص می‌شود و بر اساس آن اگر مصرف به کمتر از حد تعیین شده برسد، تعرفه رایگان می‌شود، عمدتا کسانی به این شکل مصرف خواهند داشت که در طبقات محروم جامعه هستند، بنابراین علاوه بر نوعی کمک مالی به این قشر، یک سیستم انگیزشی برای خانوارهای محروم هم خواهد بود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: صرفه‌جویی در مصرف برق مجموعا به شرطی که به خوبی اجرایی شود، ضمن قابلیت دسترسی به اهداف، آثار زیست محیطی هم دارد، مضافاً اینکه با آزاد شدن منابعی که بایست صرف احداث نیروگاه‌ها شود، امکان سرمایه‌گذاری در سایر طرح‌های اولویت‌دار فراهم خواهد شد.

وی طرح برق امید را فرهنگ‌سازی در مصرف و همچنین آزاد شدن مبلغ قابل توجهی سرمایه دانست و بیان کرد: در این طرح به کسی یارانه داده نمی‌شود، در واقع بابت مصرف درست و منطقی، از مردم پولی دریافت نمی‌شود و به عبارتی پاداش داده می شود. در واقع یک سیستم تشویقی و انگیزشی است که میزان مصرف را کاهش می‌دهد و مردم نیز از مزایای برق رایگان بهره‌مند خواهند شد.

برق ثروت دولت صرفه جویی گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر