کد خبر: 965796 A

دژپسند در جلسه‌ بررسی راهکار‌های شرایط بازار سرمایه؛

وزیر اقتصاد گفت: اگر امروز گرفتار سودهای کوتاه مدت، شبه‌بحران و نوسان‌گیری هستیم به این دلیل است که فرهنگ بازار سرمایه در مدیران هم نهادینه نشده‌ است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرهاد دژپسند در جلسه بررسی شرایط بورس با مدیران و کارشناسان اظهار داشت: باید به اقتصاد نگاهی فراتر از نگاه‌های ابزاری سیاسی داشته باشیم و عمیق ببینیم. امروز در اقتصاد محورهایی هستند که همه چیز را تحت تاثیر قرار دادند و زمین‌گیر کردند و سبب می‌شود که دور خود بچرخیم.

دژپسند ادامه داد: در یک جلسه‌ای که در آن نفت حضور داشت و آقایی می‌کرد، گفتم که تامین مالی برای اقتصاد یا از طریق بودجه صورت می‌گیرد با متکی به نفت است و یا باید از طریق منابع مردم انجام شود.

وی ادامه داد: یکی از کارکردهای اصلی بانک در ایران، تامین مالی است به همین دلیل بانکداری دولتی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: بانک ملی هم با کارکردهای کاملا خصوصی شکل گرفت اما نتوانست خصوصی بماند. به هر حال هیچ‌وقت نقش و کارکرد بانک‌ها در اقتصاد ایران قابل انکار نیست.

دژپسند با بیان اینکه بودجه روزی با نفت تامین مالی می‌شد اما امروز باید با مالیات باشد، گفت: دیگر نفت نداریم و بانک‌ها هم باید به فلسفه ذاتی خود برگردند. در این میان بازار پول کارکرد خاصی دارد و ناچاریم به کریدور اصلی و یا همان بازار سرمایه برگردیم.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ بازار سرمایه با فرهنگ نفت بسیار متفاوت است، افزود: فرهنگ نفتی فرهنگی رانتی، سست و تکیه بر دیگران است اما فرهنگ بازار سرمایه اینگونه نیست و فرهنگ عقلانیت، حسابگری، ریسک‌پذیری، مسئولیت‌پذیری و بلندمدت‌نگری محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: اگر گرفتار سودهای کوتاه‌مدت شویم باید بدانیم که به انحراف رسیده‌ایم و امروز به این دلیل بحث‌های نوسان‌گیری شبه‌بحران در بازار سرمایه مطرح است که فرهنگ بازار سرمایه هنوز قوام پیدا نکرده است.

دژپسند بیان کرد: در این جمع خودمان باید بگویم که فرهنگ بازار سرمایه قوام پیدا نکرده به خاطر اینکه از فرمایشات شما مدیران حاضر در این جلسه مشخص است در درون شما هم نهادینه نشده است.

وی گفت: وقتی از شما راه‌حل می‌خواهیم، نمی‌گویید برای در امان ماندن از زلزله پایه‌ها را باید محکم بسازیم بلکه به دنبال راه فرار و گریز هستید.

وزیر اقتصاد ادامه داد: باید خود را جوری تربیت کنیم که مثل بید نباشیم که با هر بادی بلرزیم و بازار سرمایه جزو رکن اجتناب‌ناپذیر اقتصاد است و باید این قابلیت را داشته باشد.

دژپسند با انتقاد از عدم اطلاع مدیران حاضر در جلسه نسبت به تعداد دقیق افراد حاضر در بورس گفت: زمانی فقط 700 هزار نفر در بورس فعال بودند، امروز وقتی این رقم را از شما می‌پرسم عده‌ای آن را پنج میلیون و عده‌ای آن را هشت میلیون می‌دانید البته نه پنج میلیون و نه هشت میلیون عدد کمی نیستند، عدد زیادی هم نیستند.

وی افزود: از آنجایی که ساختارهای بازار سرمایه شکل نگرفته‌اند نگرانی بابت حضور مستقیم افراد وجود دارد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در این شرایط دیگر نباید تصمیمات دستوری باشد و باید برای فعالان امکان انتخاب وجود داشته باشد.

دژپسند با اشاره به گزارشی که سازمان بورس در اختیار وی قرار داده بود، گفت: طبق مطالعه‌ای که بورس انجام داده بود در مجموعه‌ای چند کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته بود، کمتر کشوری دارای دامنه نوسان یک یا 2 درصدی بود. البته شاید این گزارش جهت‌دار تهیه شده بود.

وی با اشاره به 15 پروژه وزارت راه و شهرسازی که وارد بازار سرمایه می‌شوند، گفت: همین الان چند کارشناس با نمایندگان وزارت راه در جلسه‌ای هستند تا مدل‌های ورود 15 پروژه راهی به بازار سرمایه را نهایی کنند.

اقتصاد بودجه زلزله سرمایه مالیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر