کد خبر: 965167 A

پایبندی قزاقستان به تعهدهایش در توافق کاهش تولید اوپک پلاس ۱۰۰ درصدی بوده است

به گزارش ایلنا از روزنامه آستانه تایمز، سرویس مطبوعاتی وزارت انرژی قزاقستان گزارش داد که این کشور در ماه اوت به تعهدهای خود براساس توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) عمل کرده و سطح پایبندی‌اش به این توافق ۱۰۰ درصد بوده است.

میانگین تولید قزاقستان در ماه اوت یک میلیون و ۳۴۵ هزار بشکه در روز بود. این کشور عرضه بیش از سهمیه خود در ماه مه را مطابق توافق اوپک پلاس جبران کرده و به جبران تخطی خود در ماه‌های اوت و  سپتامبر متعهد است. براساس توافق کاهش تولید، قزاقستان متعهد شد روزانه ۳۹۰ هزار بشکه از تولید خود بکاهد.

در بازه مانی ماه‌های ژانویه و ژوئیه تولید نفت قزاقستان ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود که ۱.۴ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است. این در حالی است که صادرات نفت این کشور در بازه زمانی یادشده با رشد ۰.۴ درصدی به ۴۲ میلیون تن رسید.

علیخان اسماعیل‌اف، معاون نخست‌وزیر قزاقستان گفت: بودجه کشور از کاهش تولید نفت آسیب دیده، زیرا درآمد نفت تقریباً نصف و یک تریلیون و ۶۰۰ میلیارد تنگه (۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا) از درآمد این کشور کاسته شده است.

پس از آنکه ویروس کرونا سبب تضعیف یک‌سوم تقاضای نفت شد، کشورهای عضو اوپک پلاس تصمیم گرفتند از ابتدای ماه مه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز، معادل ۱۰ درصد عرضه جهانی، از تولید نفت خود بکاهند. قرار شد این کاهش تولید از ابتدای ماه اوت به ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

اوپک درآمد قزاقستان کاهش تولید نفت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر