کد خبر: 958718 A

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: ۱۴۰ رقم تجاری باغبانی برای تمامی اقلیم ها تهیه شده و در اختیار بخش خصوصی قرار داده شده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی طهماسبی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت که با شعار «کشاورزی، جهش تولید، امنیت غذایی» برگزار شد، گفت: ۱۴۰ رقم تجاری باغبانی برای تمامی اقلیم‌ها تهیه و در اختیار بخش خصوصی قرار داده شده است.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به وجود ۳ میلیون هکتار باغ در کشورمان اشاره کرد و افزود: ۹۰۰ هزار هکتار آن از این باغات به اصلاح و بازسازی نیاز دارد.

طهماسبی ادامه داد: تاکنون، حدود ۵۸۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار از مجموع باغات کشور، اصلاح و بازسازی شده و باقی نیز در دست انجام است.

وی با بیان این که در حال حاضر میزان تولید انواع میوه‌های گرمسیری، سردسیری و محصولات باغی ۱۶ میلیون تن است، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد صادرات بخش کشاورزی توسط باغبانی انجام می‌شود و دلیل علاقه کشاورزان به این بخش، بازدهی بیشتر و اقتصادی بودن آن است.

سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۲۵۰۰ هکتار گلخانه در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: پایه‌گذاری ایجاد ۴ هزار و ۶۰۰ هکتار گلخانه در سال جاری انجام‌شده و ایران جزو کشورهای پیشرو در این زمینه است؛ البته تسهیلات با نرخ سود ۱۲.۵ درصد و ۱۴ درصد نیز به گلخانه‌ها پرداخت می‌شود.

طهماسبی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گلخانه‌ها در افق ۱۴۰۴ به ۶۰ هزار هکتار خواهد رسید، بیان کرد: فعالیت‌های بسیار خوبی هم در زمینه‌ اراضی شیب‌دار انجام‌شده است.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: در ۶ استان غربی کشور استعداد سرمایه‌گذاری بر روی سطوح شیب‌دار وجود دارد و برآورد شده بود که در سال جاری حدود ۱۱ هزار هکتار باغ در زمین‌های شیب‌دار ایجاد شود که افزایش داشته و در سطح ۶۰ هزار هکتار با همکاری سازمان جنگل‌ها انجام می‌شود.

وی در ارتباط با پرهیز از خام‌فروشی محصولات کشاورزی از جمله زعفران و خرما، گفت: آماده پهن کردن فرش قرمز برای بخش خصوصی در زمینه‌ فرآوری، تولید و صادرات محصولات باغی هستیم.

طهماسبی ادامه داد: هیچ محدودیتی برای اعطای مجوز به فعالیت‌های بسته‌بندی و ایجاد ارزش‌افزوده در بخش‌های مختلف وجود ندارد و به هر میزان ارزش‌افزوده این بخش‌ها بیشتر شود، اشتغال‌زایی و پایداری شغلی ایجاد خواهد شد.

وی در پایان با انتقاد از قاچاق محصولات کشاورزی، گفت: به فرمایش رهبر معظم انقلاب، باید هرگونه محصول قاچاق از جمله میوه وارداتی غیرمجاز را  آتش زد و حتی نباید به‌عنوان صدقه آن را به افراد داد، زیرا باعث ورود بیماری و آفات خطرناک به کشور می‌شود.

بخش خصوصی دولت فرش وزارت جهاد کشاورزی نرخ سود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر