کد خبر: 946748 A

مدیرعامل شرکت برق حرارتی:

مدیرعامل شرکت برق حرارتی اعلام کرد: نیروگاه جدید ری دارای دو واحد گازی کلاس اف و یک واحد بخار با ظرفیت 1070 مگاوات خواهد بود که با راه‌اندازی آن نیروگاه قدیمی ری بازنشسته خواهد شد.  

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محسن طرز طلب در مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث پست 230 ولت GIS نیروگاه ری اظهار داشت: نیروگاه ری قدمت 50 ساله دارد و ظرفیت این نیروگاه در زمان احداث حدود 1170 مگاوات با 40 واحد گازی کوچک بوده است.

وی افزود: ظرفیت فعلی نیروگاه به دلیل قدمت بالا و از کار افتادن برخی واحدها به حدود 500 مگاوات رسیده است. در حال حاضر 20 واحد گازی مجموعه با راندمان پایین حدود 20 درصد در حال فعالیت هستند که به دلیل هزینه‌های بالای تعمیرات و بهره‌برداری راندمان پایین واحدها و قدمت و فرسودگی پروژه نوسازی و احداث واحدهای جدید در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی تصریح کرد: مجموعه کنونی با شش واحد گازی 25 مگاواتی 11 واحد 17 مگاواتی هیتاچی، سه واحد 25 مگاواتی میتسوبیشی و یک واحد فیات 25 مگاواتی در حال تامین برق جنوب تهران و پایتخت هستند.

وی با اشاره به آغاز ساخت واحدهای جدید نیروگاه خاطرنشان کرد:‌ نیروگاه جدید ری دارای دو واحد گازی کلاس اف و یک واحد بخار با ظرفیت 1070 مگاوات خواهد بود که با راه‌اندازی آن نیروگاه قدیمی ری بازنشسته خواهد شد.

طرزطلب با اعلام اینکه ساخت نیروگاه جدید از پاییز امسال آغاز خواهد شد بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته واحد اول گازی نیروگاه 24 ماه بعد و واحد دوم گازی دو ماه بعد از افتتاح واحد اول به بهره‌برداری خواهد رسید.

این مقام مسئول یادآور شد: بخش بخار نیروگاه نیز 12 ماه بعد از افتتاح اولین واحد مجموعه وارد مدار خواهد شد.

طرزطلب مدت زمان بهره‌برداری کامل از نیروگاه جدید ری را 36 ماه عنوان کرد. 

شروع فرایند بازنشسته کردن نخستین نیروگاه کشور 

روح الله اسپنانی، مجری طرح بهسازی نیروگاه ری نیز با تاکید بر اینکه این پست دارای 14 فیدر 230 کیلوولت است، ادامه داد:‌ با اجرای این پروژه نخستین گام در راستای ایجاد بستر لازم جهت احداث نیروگاه سیکل‌ترکیبی جدید ری با راندمان حدود 60 درصد و  بازنشسته کردن واحدهای قدیمی این مجموعه با راندمان پایین حدود 20 درصد برداشته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح ظرف 18 ماه به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد:‌ پیمانکار پروژه شرکت توسعه یک مپنا است و حجم سرمایه‌گذاری ارزی این پروژه حدود 11 میلیون یورو و میزان سرمایه‌گذاری بخش ریالی این طرح بالغ بر 67 میلیارد تومان خواهد بود.

اسپنانی با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه برای ساخت واحدهای جدید نیروگاه ری، گفت: به جهت حساسیت و موقعیت ویژه این نیروگاه در استان تهران و شبکه برق کشور و به جهت در مسیر بحرانی بودن پست نیروگاه در طرح احداث واحدهای جدید مجموعه، اجرای این پروژه بصورت عاجل در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است.

مجری طرح بهسازی نیروگاه ری ادامه داد:‌ به دلایلی مختلف اعم از نبود فضای کافی در نیروگاه فعلی، وجود تجهیزات و ساختمان‌های گوناگون در قسمت‌های مختلف نیروگاه، قدمت پنجاه ساله پست هوایی موجود، فرسودگی تجهیزات فشار قوی و سیستم حفاظتی و رله‌های آن و عدم پاسخگویی سطح اتصال کوتاه و جریان نامی تجهیزات پست موجود این پروژه اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به مشخصات این پروژه، گفت: پست GIS با آرایش شینه‌بندی دوبل با سکسیونر بای پس طراحی شده است و متشکل از 6 فیدر خط 230 کیلوولت، سه فیدر مربوط به واحدهای جدید نیروگاه، یک فیدر مربوط به واحدهای میتسوبیشی و سه فیدر ترانس 230 به 63 کیلوولت است که بخشی از بار مورد نیاز پالایشگاه تهران و مصارف صنعتی، تجاری و خانگی منطقه را تامین می‌کند.

برق پایتخت واحد نیروگاه قدیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر