کد خبر: 943056 A

یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی؛

معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود ۸۰ درصد منابع اعتباری وزارت جهاد کشاورزی در سطح ملی و استانی در اختیار معاونت آب و خاک است که صرف پروژه های زیربنایی این بخش می شود.

به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس اکبری در نشست با مدیران مسئول نشریات تخصصی بخش کشاورزی اظهار داشت: دولت برای اجرای پروژه های آب و خاک ۸۵ درصد اعتبار را پرداخت و مابقی از محل خودیاری بهره برداران و صاحبان آب و زمین تامین می شود.

وی افزود: خاک نیز به عنوان یک عنصر حیاتی تجدیدناپذیر که تمام ذخایر را درون خود دارد در کشور مغفول مانده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای پروژه های بزرگ آب و خاک در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: با وجود همه فراز و نشیب های اقتصادی و تحریم در هیچ دولتی به این میزان در بخش آب سرمایه گذاری نشده است.

وی افزود: اجرای پروژه های آب و خاک در کنار سایر برنامه های به نژادی و به زراعی باعث شد که علاوه بر گذر از دوران سخت خشکسالی و با وجود فشارهای تحریم در زمینه تامین امنیت غذایی، کشور با مشکلی مواجه نشود.

اکبری با بیان این که تاکنون ۲۲ هزار میلیارد تومان در پروژه های بزرگ آب و خاک سرمایه گذاری شده است، تصریح کرد: طرح ۵۵۰ هزارهکتاری خوزستان و ایلام، طرح ۲۲۷ هزار هکتاری شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری دشت سیستان، طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری و سایر پروژه های آب وخاک از جمله این پروژه هاست.

وی با بیان این که ۲۲۰ هزار هکتار این پروژه ها تبدیل اراضی دیم به آبی بوده است، بیان داشت: بیش از این ظرفیت توسعه افقی اراضی کشاورزی در کشور وجود ندارد و باید به سمت توسعه عمودی که همان بهره وری است، حرکت کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ظرفیت های فوق العاده ای در بخش کشاورزی وجود دارد که باید بالفعل شوند، خاطرنشان کرد: فاصله بین متوسط تولید تا حداکثر ظرفیت تولید شکاف بهره وری است که باید برای کاهش آن از تمام ظرفیت های بخش کشاورزی استفاده کرد.

اکبری همچنین از عملیاتی شدن سند بهره وری بین وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خبر داد.

وی افزود: با توجه به تاکید وزیر جهاد کشاورزی در خصوص اطلاع رسانی پروژه های انجام شده در بخش کشاورزی پیشنهاد می شود ردیف بودجه ای برای هزینه کرد امور اطلاع رسانی و نشریات اختصاص یابد.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران خاک خشکسالی وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر