کد خبر: 942893 A

با توجه به عملیاتی شدن اوراق گام در دهه فجر سال گذشته، با مشارکت چهار بانک ملی،ملت، تجارت و صادرات، عملکرد انتشار این اوراق تا کنون حدود 300 میلیارد ریال بوده است که با توجه به هدف مطروحه از سوی رئیس کل محترم بانک مرکزی در زمان راه اندازی اوراق گام، میبایست نسبت به تسهیل استفاده از این ابزار اقدامات لازم از سوی بانک مرکزی و شبکه بانکی صورت پذیرد.

به گزارش ایلنا از وزارت صمت، در راستای برنامه های معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجرات برای عملیاتی نمودن استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی، نشست بررسی عملکرد اوراق گام ( گواهی اعتبار مولد )با حضور نمایندگان بانکهای عامل، بانک مرکزی، سازمان بورس، فرابورس ایران و وزارت صمت با هدف تسریع در روند اجرایی شدن اوراق گام برگزار شد.

در این نشست که باهدف بررسی فرصت ها و چالش های عملیاتی کردن این ابزار نوین برای تامین مالی واحدهای تولیدی در معاونت طرح و برنامه وزارت صمت، تشکیل شد، مواردی از جمله ماهیت حقوقی اوراق گام، ثبت حسابداری و مطالبات ناشی از تعهدات اوراق گام، نحوه ارتباط با سامانه‌های موجود در شبکه بانکی و تغییرات لازم در زیرساختهای نرم‌افزاری موجود، لزوم اطلاع رسانی و ایجاد تقاضا و ...مطرح و درخصوص استفاده هرچه بیشتر از ظرفیتهای اوراق گام جهت کمک به تامین مالی زنجیره تامین تبادل نظر شد. همچنین سه صنعت منتخب (ماشین سازی و تجهیزات، لوازم خانگی، نساجی و پوشاک) به عنوان رشته های منتخب مدنظر قرارگرفته و مقرر شد جلسات توجیهی با بانکها و تشکلها و واحدهای صنعتی مرتبط برگزار گردد.

با توجه به عملیاتی شدن اوراق گام در دهه فجر سال گذشته، با مشارکت چهار بانک ملی، ملت، تجارت و صادرات، عملکرد انتشار این اوراق تا کنون حدود 300 میلیارد ریال بوده است که با توجه به هدف مطروحه از سوی رئیس کل محترم بانک مرکزی در زمان راه اندازی اوراق گام، میبایست نسبت به تسهیل استفاده از این ابزار اقدامات لازم از سوی بانک مرکزی و شبکه بانکی صورت پذیرد.

باتوجه به عدم آشنایی فعالان اقتصادی و بنگاه‌های صنعتی با ظرفیت و مزایای اوراق گام، وزارت صمت با همکاری بانک‌های عامل برنامه آشنایی حوزه های هدف با این ابزار را در دستور کار قرار داده است.

بانک مرکزی تجارت دهه فجر وزارت صنعت معدن ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر