کد خبر: 942514 A

مدرس خیابانی مطرح کرد:

سرپرست وزارت صمت اظهار داشت: در بخش کالاهای اساسی، نزدیک به 4 میلیون تن کالا در بنادر و گمرکات کشور وجود دارد و بدون وقفه کالاهای داخل تامین می‌شود البته اولویت ما با تولید داخل است و تنها کسری خود را از آن جبران می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسین مدرس خیابانی در جلسه هماهنگی برای تنظیم بازار گفت: مقوله بازار هم برای مردم و هم برای دولت بسیار مهم است. خوشبختانه بازاری‌ها از جنس مردم هستند و دغدغه آرامش بازار را دارند و به آن کمک می‌کنند. نباید فراموش کرد که ما با افرادی کار می‌کنیم که مردمی‌ترین نهاد اقتصاد هستند.

وی ادامه داد: دولت تحت هر شرایطی ارز کالاهای اساسی را تامین می‌کند و مقرر شده است ترخیص و انتقال این کالاها از بنادر و گمرک سرعت بگیرد. البته تصمیم اخیر ستاد هماهنگی اقتصاد به این موضوع کمک می‌کند.

مدرس خیابانی افزود: در بخش کالاهای اساسی، نزدیک به 4 میلیون تن کالا در بنادر و گمرکات کشور وجود دارد و بدون وقفه کالاهای داخل تامین می‌شود البته اولویت ما با تولید داخل است و تنها کسری خود را از آن جبران می‌کنیم.

سرپرست وزارت صمت خاطرنشان کرد: بازار و نوع رفتار آن در معیشت مردم تاثیرگذار است و امیدواریم به تکانه‌های موجود که منشأ آنها خارج و تحریم‌های ظالمانه آمریکا است، تاثیر کمتری بر زندگی مردم داشته باشد.

در ادامه این نشست، محمدرضا کلامی در مورد برخورد با احتکارکنندگان کالا گفت: برخی از عرضه‌کنندگان با احتکار از عرضه امتناع می‌کنند و ما از مردم خواستاریم که حتما این موضوع را در قالب اطلاع‌رسانی آگاهی دهند تا شورای کنترل نظارت پیگیری کند. این شورا در تمام استان‌ها تشکیل خواهد شد.

وی ادامه داد: نکته مهم و اساسی این است که ما در چهار ماه در پنج قلم بیش از 5 میلیون و 500 تن کالا ترخیص کردیم که بیش از 3 میلیون آن در بنادر موجود است و مقرر شده که ترخیص شوند. همچنین تجار و بازرگانان در صورت تمایل می‌توانند برای ترخیص، ارز لازم را دریافت کنند و حاضریم ارز آن را در عرض سه ماه در اختیار آنها قرار دهیم.

وی افزود: همچنین در گروه کالایی 2 بیش از 6 میلیون تن کالا ترخیص داشتیم که اولویت ویژه در آن با مواد اولیه تولید است که بیشتر آن با ارز اشخاص ترخیص می‌شود.

ارز اقتصاد کالاهای اساسی گمرک بنادر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر