کد خبر: 940330 A

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی گفت: در صورت افزایش قیمت خرید تضمینی چغندر قند به بیش از یک هزار تومان در هر کیلوگرم، انتظار می رود که کشاورزان چغندر بیشتری در سال زراعی آینده بکارند.

به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورز، پیمان حصادی در گفت و گویی افزود: با توجه به افزایش هزینه تولید در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از نهاده های کشاورزی، بهترین گزینه برای ادامه روند کشت چغندر قند در سال زراعی ۹۹-۱۴۰۰ این است که دولت قیمت خرید تضمینی این محصول را به بیش از یک هزار تومان افزایش دهد.

وی با بیان این که قیمت چغندر قند متاثر از قیمت شکر است، اظهار داشت: گزینه دیگر این است که دولت قیمت شکر را افزایش دهد تا تولید برای چغندرکاران صرف کند.

حصادی اذعان کرد: برای سال زراعی ۹۸-۹۹ قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم چغندر قند پاییزه ۵۹۰۰ ریال به اضافه یک هزار ریال کرایه حمل و نقل و قیمت خرید تضمینی چغندر بهاره ۶۰۲۴ ریال با ۵۰۰ ریال کرایه حمل و نقل تعیین شد که این رقم با توجه به شرایط فعلی باید افزایش یابد.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی، به افزایش هزینه تهیه بذور مقاوم خارجی مورد نیاز چغندرکاران برای کشت پاییزه اشاره و تصریح کرد: برای پاییز امسال کشت ۳۰ هزار هکتار چغندر قند پیش بینی شده است و این در حالی است که ۱۰۰ درصد بذور مقاوم مورد نیاز کشت پاییزه، بذور خارجی است.

وی ادامه داد: در راستای تامین بذور منوژرم مقاوم به بیماری ها و ساقه دهی برای کشت پاییزه، ثبت سفارش کرده ایم، اما هنوز ارز نیمایی آن تامین نشده است.

حصادی گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، هزینه کشت هر هکتار بذر چغندر قند پاییزه با یورو ۲۲ هزار تومانی چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می شود ضمن آن که کشاورزان با افزایش قیمت سم و ادوات مکانیزه هم روبرو هستند.

این مقام مسئول، قیمت هر یونیت بذر مقاوم خارجی چقندر قند پاییزه را ۸۵ یورو عنوان و خاطرنشان کرد: این بذور از کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و بلژیک وارد می شود.

وی افزود: میزان بذر خارجی مورد نیاز کشور برای کشت چغندر پاییزه ۷۵ هزار یونیت است.

مجری طرح چغندر قند اذعان کرد: با مدیریت و تعامل خوب وزیر جهاد کشاورزی با بانک مرکزی و وزارت صمت امیدواریم مشکل جدی برای تولید چغندر قند نداشته باشیم ضمن آن که برای تامین نهاده ها دو ماه دیگر فرصت داریم.

افزایش قیمت قند وزارت جهاد کشاورزی یورو کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر