کد خبر: 940060 A

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایلنا:

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: این یک سند راهبردی است و این اقدام صورت گرفته بین ایران و چین بسیار ارزشمند است چراکه هر دو کشور پذیرفته‌اند نقشه راه بلندمدت با یکدیگر داشته باشند و به امور مشترک فکر کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا صبح امروز تفاهم نامه همکاری بین معاونت علمی رییس جمهوری و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم با اشاره به افتتاح مرکز جهادی پیشرفت راه آهن جمهوری اسلامی اظهار داشت: در این دوره راه‌اندازی این مراکز یک ضرورت برای همه دستگاه‌ها است چرا که ما نیازمند استفاده حداکثری از منابع هستیم و این مراکز پژوهشی در تمام تشکل‌های گوناگون ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد:‌ مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با احصای وضعیت موجود و دارایی‌ها نگاه به آ‌ینده دارد و یک آینده مطمئن را تصویرسازی می‌کند تا بتوایم از آن طریق حرکت رو به جلوی خودمان را آغاز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این مرکز در 24 بخش مختلف فعالیت می‌کند گفت: با آغاز به کار این مرکز هم جایگاه راه‌آهن ترقی می‌کند و هم رضایتمندی مسافر و صاحب بار را افزایش می‌دهیم.

اسلامی با بیان اینکه یکی از مسائل حائز اهمیت در پیشرفت باور توانستن و اعتماد به سرمایه‌های ملی است گفت:‌ نیروی کار از مهمترین سرمایه‌های ملی محسوب می‌شود و به ویژه جوانان در ساختار دولت و در بخش‌های علمی – پژوهشی و صنایع تولیدی می‌توانند بیسار موثر عمل کنند.

وی ادامه داد: امروز که شاهد افتتاح مرکز جهادی پیشرفت راه آهن جمهوری اسلامی ایران هستیم رویه‌هایی که فاصله زیادی با بهره‌وری داشتند از این وضعیت خارج می‌شوند و وضعیت جدیدی در این عرصه بروز پیدا می‌کند.

اسلامی با اشاره به اهمیت فناوری‌های نوظهور گفت: نحوه بکارگیری از استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها را در قالب یک برنامه دنبال می‌کنیم و به دنبال استفاده حداکثری از زیرساخت‌ها هستیم که با چه رویکردی زیرساخت‌ها را توصیه دهیم و همچنین با شروع به کار این مرکز کمبودها و نقص‌ها شناسایی می‌شوند. 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: مهمترین دستاورد راه‌اندازی مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران افزایش سهم راه‌آهن در سفرها و جابجایی بار و تاثیر آن در کاهش مخاطرات سفرهای جاده‌ای است.

وی ادامه داد: البته بحث نوسازی ناوگان جاده‌ای را هم دنبال می‌کنیم که تمام این موضوعات در نهایت منجر به کاهش مصرف سوخت و افزایش بهره‌وری می‌وشد.

اسلامی با اشاره به نوسازی ناوگان ریلی تاکید کرد: 788 دستگاه انواع ناوگان ریلی سال گذشته نوسازی شد که هدف‌گذاری ما در این بخش برای امسال دو هزار دستگاه انواع ناوگان ریلی است.

وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ روزهای گذشته تفاهم‌نامه 8 هزار میلیارد تومانی با ایمیدرو برای ساخت راه آهن سنگان به بافق را منعقد کردیم که با اجرای این راه‌آهن سرعت جابجایی بار در این مسیر به دو برابر می‌رسد همچنین از دیگر اقدامات ما احیای ایده بندر خشک آپرین و تبدیل این منطقه به مرکز ملی لجستیک است.

وزیر راه و شهرسازی درباره اعدم استقبال مردم از استفاده از گیت‌های عوارضی الکترونیکی گفت: با سرمایه‌گذاران چهار آزادراه برای الکترونیکی شدن پرداخت عوارضی تفاهم‌نامه داریم که به اجرا رسیدند باید در نظر داشته باشیم که اگر منابع ساخت این آزادراه‌ها برنگردد سرمایه‌گذاران آنها نمی‌توانند نسبت به پرداخت اقساط وام‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جدید اقدام کنند.

اسلامی همچنین درباره قرارداد 25 ساله ایران و چین اظهار داشت:‌ این یک سند راهبردی است که این اقدام صورت گرفته بین ایران و چین بسیار ارزشمند است چرا که هر دو کشور پذیرفته‌اند نقشه راه بلندمدت با یکدیگر داشته باشند و به امور مشترک فکر کنند.

اسلامی گفت: این سند راهبردی در دست مذاکره است و سرفصل‌هایی برای آن مطرح شده و درباره موضوعات مطرح شده مذاکرات و گفت‌وگوهایی در حال انجام است.

وی همچنین درباره نوسازی ناوگان کامیونی گفت: نوسازی ناوگان کامیونی از پنجم خرداد شروع شده و ثبت‌نام‌ها صورت گرفت به محض انجام قراردادهای سه جانبه بین بانک‌های عامل خودروسازها و متقاضیان موضوعات مرتبط با آن رسانه‌ای می‌شود.

وی تاکید کرد: مهمترین هدف از اجرای این برنامه کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی سفر است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به سوال ایلنا درباره اینکه مرکز جهادی پیشرفت راه آ‌هن جمهوری اسلامی با چه هزینه‌ای راه‌اندازی شده و ملاک عملکرد این مرکز چیست و راه‌اندازی آن چه ضرورتی دارد گفت:‌ مرکز جهادی پیشرفت مساله محور است که نتیجه گرایی آن بر اساس پژوهش است و این مرکز پیشرفت مسائل را تحلیل می‌کند.

وی گفت: شناسایی و ارزیابی نواقص و کمبودها در راه‌آهن بر عهده این مرکز است.

وی گفت: با گزارش‌های این مرکز تغییر ساختار و تغییر رویکرد پایه‌گذاری می‌شود و نتایج آن بلادرنگ به مردم اطلاع داده می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:‌ در مرکز جهادی پیشرفت باید خرج مغز کنند تا به پیشرفت کمک کند.

ایران و چین جاده دولت راه و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر