کد خبر: 939506 A

وزیر نیرو با بیان اینکه ٩٦ تصفیه‌خانه در دولت تدبیر و امید ساخته شده‌ است، گفت: این دولت در ٩٦ ماه عمر خود به طور متوسط هرماه یک تصفیه‌خانه احداث و وارد مدار کرده‌است.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" صبح امروز دوشنبه در آیین بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی سه پروژه آب و فاضلاب استان تهران در یازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: امسال، سال پنجم یا ششم است که به‌طور متوالی، صادرات خدمات فنی و مهندسی آب و برق در صدر صادرات کشور در این بخش قرار دارد.

 وی ادامه داد: حضور شرکت‌های متعدد مهندسان مشاور، پیمانکاران و سازندگان تجهیزات و کالاهای بویژه برقی، در سطح منطقه و حتی سایر مناطق دورتر اعم از آسیای جنوب شرقی، آفریقا و آمریکای جنوبی ثمره چهار دهه خوداتکایی و توجه به توان و ظرفیت‌های داخلی است.

وی همچنین با اشاره به پیشینه پویش گفت: ما آب و برق را زیربنای توسعه و اصلی‌ترین زیرساخت‌های کشور می‌دانیم، بر آن بودیم تا سعی کنیم مجموعه تلاش با برنامه و هدفمندی را تنظیم کنیم تا بیش از هر چیز به همکاران خود در خانواده بزرگ صنعت آب و برق در دولت و بخش خصوصی نشان دهیم که ظرفیت بسیار خوبی از نظر فنی، اجرایی و مدیریتی در کشور وجود دارد که می‌تواند نه تنها آسایش و امنیت خاطر مردم را فراهم کند که در سطح منطقه بتواند منشاء اثر باشد و اشتغال موثری را برای نیروهای کارآمد و شایسته در بازارهای منطقه تدارک ببیند.

 وی خاطر نشان کرد: پویش در سال گذشته نتیجه خوبی داد، ما به وعده‌ای که با دولت و مردم کردیم توانستیم وفا کرده و تا بیستم اسفند ماه ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان به ثمر رسید.

اردکانیان افزود: به اتکای تجربه و با اعتماد به نفسی که حاصل شد، امسال کار بزرگتری را با ۲۵۰ پروژه شروع کردیم.

اردکانیان گفت: از مجموع پروژه‌های امسال که تاکنون با احتساب پروژه‌های امروز بهره‌برداری شده، ۳۵ پروژه در ۱۳ استان کشور بوده که ۱۱ هزار و ۳۱۶ میلیارد تومان اعم از سد، آبرسانی شهری و روستایی، تصفیه‌خانه آب و فاضلاب تا نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاری داشته است.

بهره‌برداری از ۲۷۰۰ میلیارد تومان پروژه در هرمزگان تا پایان هفته جاری

وی خاطرنشان کرد: پایان همین هفته پروژه‌های بزرگی با سرمایه‌گذاری دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در استان هرمزگان  افتتاح خواهد شد و طرح‌های مهم تامین آب سالم و با کیفیت برای مردم بندرعباس و شهرستان بشاگرد و همچنین راه‌اندازی نیروگاه حرارتی در قشم جزو این طرح‌ها خواهد بود.

اردکانیان گفت: با احتساب این پروژه‌ها تا پایان هفته، ۴۲ پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومان افتتاح شده و تا پایان سال این چرخ خواهد چرخید و قطار پویش هر هفته در یک تا دو استان توقف خواهد کرد و در جشن آغاز بهره‌برداری از طرح‌های آب و برق با هم شرکت خواهیم کرد.

 اردکانیان همچنین با اشاره به بهره‌برداری از پروژه انتقال آب از سد ماملو به پیشوا گفت: با بهره‌برداری از این پروژه، جمعیت بیش از ۱۵۰ هزار نفری شهرستان پیشوا از نعمت آب با کیفیت برخوردار خواهند شد.

اردکانیان افزود: این پروژه ارزشمندی است و امروز عملیات اجرایی تصفیه‌خانه‌های ۷ و ۸ جنوب تهران هم آغاز می‌شود.

وی گفت: جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب، امروز از مسائل مهم نه تنها در کشور که جهان است. امروز به‌غیر از وجه بهداشتی جمع‌آوری فاضلاب، وجه دیگری مطرح است که آن استفاده از پساب تصفیه شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: اولین کار ما باید این باشد که فاضلاب، مخل بهداشت عمومی نباشد و موجب آلودگی منابع آب زیرزمینی نشود، ‌اما این دغدغه که رفع شد می‌توانیم برای این پساب برنامه‌ریزی کنیم، همانگونه که در تهران هست برای تغذیه آبخوان‌ها و مصرف کشاورزی از این پساب تصفیه شده استفاده خواهد شد.

اردکانیان گفت: ۱۲ تصفیه‌خانه فاضلاب در طرح بلندمدت تهران با این جمعیت وسیع در افق طرح با جمعیت بیش از ۱۱ میلیون نفر مد نظر است. از این تعداد، ۶ واحد در مدار بهره‌برداری است و تا پایان امسال ۴ واحد دیگر در غرب تهران افتتاح می‌شود.

وی افزود: دو واحد که امروز کلنگ‌زنی و کار آن‌ها شروع می‌شود تا ۱۴۰۳ به مدار بهره‌برداری خواهد آمد، فقط دو تصفیه‌خانه جنوب تهران و فیروزبهرام در غرب تهران قادرند ۷۰ درصد فاضلاب تولیدی را تصفیه کنند.

وزیر نیرو اظهار داشت: از حیث شبکه جمع‌آوری در تهران، کارهای خوبی انجام شده و در تهران ۹ هزار کیلومتر است که ۶۹۰۰ کیلومتر آن اجرا شده که بیش از ۶۰ درصد این رقم در این دولت اجرا شده است.

وی افزود: باقی‌مانده شبکه هم موازی با کار ساخت این تصفیه‌خانه‌ها تا سه، چهار سال آینده تکمیل می‌شود و یکی از پایتخت‌هایی خواهیم بود که تهران و شهرستان‌های اقماری آن از این مگاپروژه بهره‌مند خواهند بود.

اردکانیان با تاکید بر اینکه چنانچه اصلاحات جدی در شیوه مصرف به عمل نیاوریم، مشکلات جدی خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: منابع آب محدود است و ظرفیت‌های تولید انرژی هم محدود خواهد بود. این عرصه‌ای است که باید به طور مستمر مورد توجه و عنایت باشد و در این زمینه وزارت نیرو دست یاری به سمت تمام پل‌های ارتباطی با مردم اعم از ائمه جمعه و جماعات، رسانه‌ها و کسانی که می‌توانند این نقش را در جامعه ایفا کنند، دراز می‌کند.

وی در ادامه اظهار داشت: احداث این میزان تصفیه خانه در کشور بیانگر توجه دولت به موضوع بهداشت عمومی و تامین آب کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه گرم و خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، افزود: تامین آب کشاورزی به دلیل استفاده از حق آبه کشاورزان در بخش آشامیدنی یکی از اولویت های اصلی دولت بود که با احداث تصفیه خانه ها بخشی از آن جبران شده است.

اردکانیان ادامه داد: کشور در زمان طاغوت به رغم نبود تحریم و ارتباط خوب با غرب فقط چهار تصفیه خانه احداث کرده بود که جمعیت کمی را پوشش می داد ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تمام محدودیت‌ها و تحریم‌های ظالمانه ۲۴۲ تصفیه‌خانه فعال فاضلاب در کشور وجود دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی در بخش تصفیه پساب های صنعتی و فاضلاب شهری جزو کشورهای پیشرو در جهان محسوب می شود، اعلام کرد: احداث تصفیه خانه و اختصاص آب آن به کشاورزی و صنعت موجب جلوگیری از کاهش منابع زیرزمینی و فرونشست زمین می شود.

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه هم اکنون شهرداری تهران سالانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی را از طرق چاه های سطح تهران برای فضای ‌استفاده می کند، گفت: طبق توافقات انجام شده بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به زودی آب فضای سبز تهران از محل تصفیه خانه ها تامین می شود.

اردکانیان خاطر نشان کرد: هم اکنون برای تصفیه فاضلاب تهران ۱۲ تصفیه‌خانه در نظر گرفته شده که از این میزان ۶ تصفیه‌خانه در مدار است، کلنگ ۲ تصفیه‌خانه دیگر نیز امروز در جنوب تهران بر زمین زده شد.

وزیر نیرو ادامه داد: چهار تصفیه‌خانه فاضلاب نیز تا پایان امسال در بخش غرب تهران به بهره‌برداری می‌رسد که با راه اندازی آن ۷۰ درصد فاضلاب تهران تصفیه می شود.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جمع آوری فاضلاب کلان شهر تهران نیازمند ایجاد ۹ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب است، خاطرنشان کرد: ۶ هزار ‌و ۵۰۰ کیلومتر شبکه تاکنون ایجاد شده و تا پایان امسال نیز ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر نیز احداث می شود، شبکه فاضلاب تهران تا سال 1403 کاملا تمام می شود.

وی در پایان با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان، اظهار داشت: این تحریم ها بر اساس مفروضاتی بنا شده اند از جمله ایجاد اختلافات داخلی و عدم همکاری بین بخش های مختلف کشور که اگر نیروهای داخلی بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب همکاری لازم و هماهنگی داشته باشند تمامی این مشکلات برطرف خواهد شد.

عملیات اجرایی ساخت فازهای هفت و هشت تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب پایتخت امروز (دوشنبه) با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، مسئولان آب و فاضلاب کشور، استاندار و مسئولان استان تهران آغاز شد.

واحدهای هفت و هشت تصفیه‌خانه جنوب تهران با روش تصفیه فعال پیشرفته (با قابلیت حذف نیتروژن و فسفر) با هدف ارتقای سطح بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی، استفاده از پساب تولیدی جهت مصارف کشاورزی و تغذیه مصنوعی آبخوان اجرا شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد.

آب و فاضلاب تغذیه دولت رسانه صادرات خدمات فنی و مهندسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر