کد خبر: 938995 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد:

نباید توقعات را بیشتر از توان دولت در نظر گرفت و توان دولت کاملا مشخص است و با این شرایط تحریم و پایین آمدن خرید نفت، قطعا دولت نیز توانایی زیادی ندارد

ابراهیم درستی نماینده سرپرست وزارت صمت در اصناف کشور و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به تاثیر کرونا بر فعالیت صنوف و همچنین عملکرد دولت گفت: حدود 700 هزار واحد صنفی امروز در معرض خطر جدی هستند و متاسفانه نمی‌توان به دولت برای کمک‌هایی که به این واحدها کرده نمره خوبی داد. درست است که خط مقدم مبارزه با کرونا، تیم پزشکی و کادر درمان است اما نباید از سایر صنوفی که خدمات عمومی به مردم ارائه می‌کنند غافل شد.

وی ادامه داد: بسیاری از وعده‌هایی که دولت داد عملی نشد و وام‌هایی که نیز پرداخت کرده و یا قرار است پرداخت کند، درمان اصلی مشکلات نیست و فقط نقش یک مُسکن را دارد. البته نباید توقعات را بیشتر از توان دولت در نظر گرفت و توان دولت کاملا مشخص است و با این شرایط تحریم و پایین آمدن خرید نفت، قطعا دولت نیز توانایی زیادی ندارد و ما پیش از کرونا حدود 170 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و کرونا نیز حدود 80 هزار تومان به این کسری بودجه اضافه کرد.

درستی با اشاره به اینکه دولت هر کاری توانسته انجام داده، افزود: قطعا در بخش‌هایی همچون ترخیص کالا و مواد اولیه مشکلاتی وجود دارد و برخی افراد و مدیران میانی کارشکنی‌هایی می‌کنند و مثلا بسیاری از کالاهای فاسدشدنی، قبل از آنکه ترخیص شوند فاسد شدند و از بین رفتند.

وی با اشاره به پیگیری‌های خبرگزاری ایلنا درباره مشکلات مالیاتی صنوف گفت: با مسئولان مربوطه مذاکره شده تا اجرای ماده 186 که براساس آن صنوف تا قبل از تسویه حساب کامل نمی‌توانند پروانه کسب بگیرند، تا پایان شهریور به تعویق بیفتد.

نماینده وزارت صمت در اتاق اصناف افزود: در بعضی از صنوف درآمد اسفند و فروردین برابر با یک سال کاری است و امسال که این درآمد که به نام درآمد شب عید شناخته می‌شود، وجود نداشت، اصناف ضرر اقتصادی زیادی دیده‌اند و شغل‌های مختلفی به دلیل آنکه به عنوان شغل‌های پرخطر شناخته می‌شدند، نتوانستند فعالیت کنند و در کرونا آسیب دیدند و ما پیشنهاد دادیم که نه تنها به مالیات سال 97 آنها که اضافه نشود بلکه کسر هم بشود و من به عنوان نماینده اصناف در سازمان امور مالیاتی کشور این توافق را انجام دادم.

درستی خاطرنشان کرد: جدولی آماده کرده‌ایم که در آن شغل‌های پرخطر و کم‌خطر شخص شده‌اند تا معلوم شود که چه شغل‌ها و صنوفی از مالیات معاف هستند.

وی در ادامه افزود: البته بیمه و سازمان تامین اجتماعی کار خاصی برای ما انجام ندادند و فقط سه ماه استمهال کردند و از اول تیر ماه اگر کسی حق بیمه را پرداخت نمی‌کرد، جریمه نیز باید می‌داد.

نماینده وزارت صمت در اتاق اصناف اظهار داشت: ما همچنان در دوران کرونا هستیم و زود است که برای دوران پساکرونا برنامه‌ریزی کنیم. باید امروز از همه ابزارها همچون فضای مجازی و اینترنت برای کمک به اصناف استفاده کنیم و بسیاری از واحدهای صنفی می‌توانند با استفاده از اینترنت و فروش مجازی درآمد خود را افزایش بدهند.

حجم ویدئو: 69.71M | زمان ویدئو: 00:04:51
ابراهیم درستی نماینده سرپرست وزارت صمت در اصناف کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر