کد خبر: 938574 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس انجمن آب‌های آشامیدنی بسته‌بندی گفت: سالانه حدود 1.5میلیارد لیتر تولید داریم ولی از زمان شیوع کرونا از اسفندماه تاکنون و در یک مقطع 2 تا 3 ماهه 40 تا 50 درصد تولید به خاطر کاهش تقاضا متوقف شد.

پیمان فروهر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به اینکه کرونا تاثیری بر روند مصرف آب‌های بسته‌بندی در بخش خانگی نداشته است، اظهار داشت: طی مدت شیوع کرونا از اسفند تاکنون افزایش تولید و مصرف نداشتیم، بلکه از زمانی که تهران به قرنطینه رفت و بازار و اصناف تعطیل شدند، نیمی از تقاضا را از دست دادیم، چون این نیمی از مصرف مربوط به احجام یک نفره بود که در پارک‌ها، سینما، کلوپ‌ها، باشگاه‌های ورزشی، رستوران و کافی‌شاپ‌ها استفاده می‌شد.البته تاحدی سفارش‌گذاری آغاز شده بود که با بحرانی شدن اوضاع کرونا دوباره به روال قبلی بازمی‌گردد.

وی با بیان اینکه صنعت آب بسته‌بندی بر خلاف سایر صنایع‌ غذایی لطمه زیادی خورد، افزود: ما سالانه حدود 1.5 میلیارد لیتر تولید داریم ولی از زمان شیوع کرونا از اسفندماه تاکنون و در یک مقطع 2 تا 3 ماهه 40 تا 50 درصد تولید به خاطر کاهش تقاضا متوقف شد.

رئیس انجمن آب‌های آشامیدنی بسته‌بندی درباره رقم صادرات گفت: صنعت آب بسته‌بندی صادرات‌محور نیست، رقم صادرات ناچیز و در حدود 2 میلیون دلار در سال است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر به لحاظ تامین پِت و مواد اولیه تولید بطری مشکلی نداریم، ادامه داد: سال گذشته با ورود وزارت صمت و وزارت اطلاعات عوامل بحران‌زای این حوزه حذف شدند و اکنون شرایط قبلی را نداریم، اما در کل هزینه‌های تولید ما بسیار بالاست.

فروهر با بیان اینکه اگر روند کنونی افزایش قیمت نهاده‌های این صنعت افزایش یابد ما نیز تاب‌آور نخواهیم بود، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون کرایه حمل 30 درصد گران شده، قیمت مواداولیه و پت در بورس شروع به افزایش قیمت کرده، هزینه بسته‌بندی و دستمزد کارگر نیز رشد داشته است، اگر روند به همین شکل ادامه یابد شاید صنعت بسته‌بندی آب هم مثل سایر صنایع‌غذایی بدون استثنا افزایش نرخ را اعمال کند.

وی با تاکید بر اینکه تا این لحظه هیچگونه افزایش قیمتی نسبت به سال قبل اعمال نشده است، گفت: هر بطری 1.5 لیتری آب آشامیدنی بسته‌بندی 2500 تومان و یک لیتری 1500 تومان است.

تقاضا کرونا باشگاه سینما کلوپ رستوران کافی شاپ آب بسته بندی پیمان فروهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر