کد خبر: 935774 A

مدرس خیابانی:

سرپرست وزارت صمت اظهار داشت: در حوزه تنظیم بازار همواره بحث معیشت مردم و ایجاد رضایتمندی و جلوگیری از گرانی را مدنظر قرار داده‌ایم و تلاش می‌کنیم که در حوزه تولید، کمبود مواد اولیه و تعطیلی اتفاق نیفتد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مدرس خیابانی با حضور در صحن علنی مجلس در گزارشی که به نمایندگان ارائه می‌داد، اظهار داشت: 40 تا 45 درصد سهم تولید ناخالص ملی، 33 درصد اشتغال و 75 درصد سهم صادرات غیرنفتی مربوط به وزارت صمت است. همچنین 72 هزار واحد بزرگ و کوچک تولیدی 2.5 میلیون نفر اشتغال در این بخش را داریم.

وی ادامه داد: در حوزه معدن 52 میلیارد تن ذخایر داریم که 500 میلیون تن سالانه از آنها برداشت می‌شود.

سرپرست وزارت صمت همچنین به فعالیت‌های بخش بازرگانی داخلی اشاره کرد و گفت: 3 میلیون واحد صنفی و 6 میلیون نفر شاغل در این بخش داریم که به طور کل 20 میلیون نفر مشغول نان خوردن از این بخش هستند و اثرات قابل توجهی در اقتصاد دارند. این بخش اخیرا همراهی خوبی با دولت داشته و مردمی‌ترین نهاد محسوب می‌شود که نمونه بارز همکاری این صنف زمان بسته شدن واحدهای تولیدی بوده است.

مدرس خیابانی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های بخش تجارت و صادرات تصریح کرد: 33 هزار کارت بازرگانی صادر و در سال 98 صادرکنندگان 41 میلیارد دلار صادرات داشته‌اند که این رقم با وجود تحریم‌ها بوده است.

وی با شاره به حوزه واردات نیز بیان کرد: غیر از مواد اولیه، کالاهای اساسی و تجهیزات، با هرگونه واردات مخالفیم. سال گذشته 1500 ردیف تعرفه واردات مسدود شد و امسال 2500 ردیف دیگر اضافه شده است.

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: در حال حاضر 85 درصد واردات مربوط به مواد اولیه و 15 درصد کالاهای مصرفی است.

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه از ابتدای کرونا تاکنون هیچ محدودیتی برای تولید قائل نشدیم، خاطرنشان کرد: ماحصل اقدامات کرونا این بود که رقم تولید ماسک از 200 هزار به 6 میلیون در روز برسد و توانستیم در این حوزه صادرات نیز داشته باشیم.

مدرس خیابانی به بحث تولید خودرو نیز اشاره و اظهار داشت: رقم تولید خودرو 8 درصد افزایش یافته همچنین 55 درصد افزایش تحویل خودرو داشته‌ایم و در سال جاری بیش از 40 درصد رشد تولید در این حوزه داشته‌ایم.

وی ادامه داد: تولید یک میلیون و 200 هزار خودرو در برنامه تولید قرار دارد. 115درصد افزایش تولید لباسشویی و 52 درصد افزایش تولید تلویزیون خواهیم داشت و در کل 12 میلیون دستگاه خانگی تولید خواهد شد.

وی افزود: تا هفته دولت 300 هزار یخچال فریزر تولید خواهد شد که تماماً با اتکا به تولید داخلی و تحقق جهش تولید است.

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه تکیه بر جهش تولید راه نجات کشور است، یادآور شد: این روش مسیری برای عبور از تحریم خواهد بود.

مدرس خیابانی به پروژه‌های در دست اجرا اشاره کرد و گفت: اکنون 13 هزار طرح نیمه‌تمام داریم که 4000 طرح بالای 80 درصد پیشرفت دارند.

وی ادامه داد: در این طرح‌ها 1700 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته و 50 هزار اشتغال مستقیم و 500 هزار اشتغال غیرمستقیم خواهد داشت.

سرپرست وزارت صمت گفت: سال گذشته 41 میلیارد دلار صادرات داشتیم و اکنون علیرغم اینکه در ماه‌های ابتدایی سال تمامی مرزها مسدود بود، امروز 80 درصد مرزها و 75 درصد بازارچه‌های مرزی بازگشایی شده و تجارت به روال عادی برگشته است. علاوه بر این شکاف 42 درصدی ابتدای سال به 27 درصد کاهش یافته است.

مدرس خیابانی با ابراز امیدواری از اینکه تا پایان شهریور صادرات 41 میلیارد دلاری تحقق یابد، گفت: تمرکز ما در صادرات غیرنفتی به 15 کشور همسایه و تقویت صادرات به هند و چین است و بنا داریم 60 درصد صادرات به همین 15 کشور همسایه صورت گیرد چراکه در زمان تحریم، حفظ مبادلات مرزی اهمیت بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه صادرات به افغانستان دو برابر قبل خواهد شد، یادآور شد: تلاش می‌کنیم کاهش تجارت سه ماهه اول سال که به دلیل انسداد مرزها رخ داده بود، جبران شود.

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه در حوزه تنظیم بازار همواره بحث معیشت مردم و ایجاد رضایتمندی و جلوگیری از گرانی مدنظر قرار داده‌ایم خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم که در حوزه تولید کمبود مواد اولیه و تعطیلی اتفاق نیفتد.

مدرس خیابانی ادامه داد: راه‌اندازی 1500 واحد صنعتی شهرکی و 700 واحد غیرشهرکی از جمله اقدامات ما بوده است. همچنین 211 واحد صنعتی تعطیل راه‌اندازی شده است. در بخش معادن 1020 معدن غیرفعال راه‌اندازی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در کل تمام سیاست‌ها و ماموریت‌های چهارگانه وزارت صمت در هفت محور اصلی و 40 پروژه تعریف و به نمایندگان ارائه شده است.

افغانستان تجارت تنظیم بازار خودرو گرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر