کد خبر: 934775 A

سخنگوی گمرک اعلام کرد:

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا از زمان اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد ماه، از حیث ارزش به دو میلیارد و417 میلیون و830 هزارو 32 دلار و از لحاظ وزنی به6میلیون و 873 هزار و 592 تن رسیده است.

به گزارش ایلنا، سید روح اله لطیفی اظهار داشت : از پنجم آبان سال 98 موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا اجرایی  شده است و از آن زمان تا پایان خرداد سال جاری  یعنی در مدت زمان هفت ماه و 26 روز، که بیش از نیمی از این زمان کشور و منطقه درگیر ویروس کرونا بوده، تجارت کشور به این اتحادیه به بیش از 2.4میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود:به دلیل اینکه  کالای اساسی اقلام اصلی سبد خرید ایران از کشورهای عضو این اتحادیه را تشکیل می دهد و از طریق بنادر شمالی به صورت عمده وارد کشور می شوند 72درصد تجارت با اوراسیا سهم واردات و 28 درصد از آن سهم صادرات کشورمان را تشکیل می دهد.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: میزان واردات ترجیحی از اوراسیا بیش از یک میلیارد و169 میلیون و44 هزارو 965 دلار از سرجمع  بیش ازیک میلیارد و737 میلیون دلار، واردات است ضمن آنکه این میزان واردات از حیث وزنی بالغ بر  5میلیون و207 هزارو978 تن کالا را شامل شده است .

وی افزود : این در حالی است که میزان صادرات کشورمان به این اتحادیه   بیش از 681 میلیون دلار واز حیث وزنی بیش از یک میلیون و655 هزارو 614 تن کالا بوده است .

لطیفی در ادامه گفت: اصلی ترین شرکای صادراتی ایران در اوراسیا به ترتیب فدراسیون روسیه بابیش از 54 درصد وارزش دلاری 367 میلیون دلار، ارمنستان با 24 درصد از میزان صادرات  وبا ارزش 164 میلیون دلار وقزاقستان با بیش از 15 درصد وارزش 104 میلیون دلار هستند و پس از این کشورها، قرقیزستان با 38 میلیون دلار وروسیه سفید با بیش از 9 میلیون دلار قرار دارند .

این مقام گمرکی افزود: اصلی ترین مبداء واردات کالا از اوراسیا به کشورمان به ترتیب روسیه با بیش از 80 درصد حجم واردات وبه ارزش بیش از یک میلیارد و399 میلیون و 229 هزارو 503 دلار است وپس از آن قزاقستان با 287 میلیون و 192 هزارو 591 دلار وروسیه سفید با بیش از 33 میلیون و732 هزار651 دلار است . همچنین پس از این سه کشور، ارمنستان با بیش از ده میلیون دلار و قرقیزستان با بیش از 5.6 میلیون دلار هستند .

لطیفی درباره کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا گفت : از بین بیست قلم اصلی صادراتی ایران به اوراسیا سیب تازه با ۱۴.۵ درصد،پسته تازه وخشک با ۱۱.۹ درصد، گاز طبیعی با ۸.۱ درصد ، کیوی تازه با ۷.۲ درصد وانگور خشک با ۳درصد دارای بیشترین سهم هستند .

وی همچنین در زمینه واردات از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا تصریح کرد: عمده کالاهای وارداتی از این اتحادیه، کالاهای اساسی و نهاده های دامی را شامل می شود ، از بیست قلم اصلی کالاهای وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، جو با حدود ۲۷ درصد، فرآورده‌های گندم با ۲۴ درصد، ذرت دامی با ۱۷.۵ درصد، روغن دانه آفتاب‌گردان با بیش از ۱۱ درصد ولاشه گوشت بره با ۳.۵ درصد بیشترین کالاهای وارداتی از اوراسیا هستند.

این مقام گمرک ایران افزود: در خصوص کالاهای صادارتی با تعرفه ترجیحی، پسته اعم از تازه و خشک با سهم ۴۳.۷ درصد، کیوی تازه با بیش از ۴ درصد، انگور خشک با بیش از ۱.۸ درصد از مجموع کالاهای صادراتی بر اساس این موافقت نامه را به خود اختصاص دادند.

لطیفی در خصوص کالاهای وارداتی با تعرفه ترجیحی  توضیح داد: در خصوص کالاهای وارداتی با تعرفه ترجیحی، جو به استثنای بذر با حدود ۴۲ درصد، ذرت دامی با ۲۸ درصد، روغن دانه آفتاب گردان با حدود ۱۸ درصد، ولاشه گوشت گوسفند با ۴.۷ درصد بیشترین کالاهای وارداتی با تعرفه ترجیحی هستند .

 

ایران تجارت دلار گمرک ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر