کد خبر: 934565 A

مجری راه اندازی کسب و کارهای نوپا در بخش کشاورزی گفت: تاکنون حدود ۲۰۰ استارت آپ در بخش کشاورزی کشور شناسایی و پایش شده اند.

به گزارش ایلنا از وزارت جهادکشاورزی، دکتر حمیدرضا مختاری اسکی در سفر به این استان به منظور بررسی اکوسیستم نوآوری بخش کشاورزی و در نشست خبری در خصوص راه اندازی مرکز نوآوری کشاورزی استان، افزود: در حال حاضر ۲۰ استارت آپ کشاورزی در سطح کشور آغاز به کار کرده و در شرف ثبت هستند که عمده آنان در حوزه بازار محصولات کشاورزی فعالیت دارند.

وی درباره فعالیت در حوزه استارت آپ های بخش کشاورزی بیان کرد: تمام تلاشمان را برای شکل گیری استارت آپ های بخش کشاورزی و حمایت از آنها به کار می گیریم تا با گسترش آنها بتوانیم در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی کنیم تا ضمن افزایش درآمد کشاورزان از فشار بر منابع آب و خاک بکاهیم.

مجری راه اندازی کسب و کارهای نوپا در بخش کشاورزی با بیان این که برای موفقیت‌آمیز بودن پروژه‌های مراکز نوآوری کشاورزی باید زمینه حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری این بخش در حوزه استارت‌آپ‌های کشاورزی فراهم شود، ادامه داد: در این حوزه باید دولت فقط در نقش پشتیبان و تسهیل‌گر وارد شود.

وی با تاکید بر اهمیت تولید محصولات نوآورانه در حوزه صنایع غذایی، گفت: هر اندازه کار علمی و نوآورانه بیشتری بر روی محصولات کشاورزی انجام شود ارزش افزوده آن برای کشاورزان افزایش خواهد یافت.

مختاری با اشاره به این که سرمایه انسانی از عوامل حیاتی در موفقیت استارت آپ ها است، اظهار کرد: اگر بخواهیم در بخش کشاورزی نوآوری داشته باشیم باید از روستاییان و کشاورزان آغاز کنیم، فرزندان کشاورزان در این باره بسیار مستعد هستند لذا باید آموزش های نوآورانه به آنان ارائه شود.

مجری راه اندازی کسب و کارهای نوپا در بخش کشاورزی، از راه اندازی نخستین مرکز نوآوری کشاورزی در خراسان جنوبی تا بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: این مرکز در حوزه محصولات با مزیت بالا، عناب، زرشک و زعفران فعالیت خواهد داشت تا زنجیره ارزش این محصولات کامل شود.

به گفته وی، دانشگاه و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی باید ارتباط و انسجام بیشتری با یکدیگر داشته باشند و امیدواریم شاهد ارتباط پویایی بین شبکه نوآوری استان باشیم.

مختاری تاکید کرد: تاکنون رویداد استارتاپی عناب کشور در این استان برگزار شده و باید این رویدادها استارت‌آپی کشاورزی تداوم یابد.

بخش کشاورزی خاک خراسان جنوبی دولت صرفه جویی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر