کد خبر: 933901 A

سرپرست وزارت صمت اعلام کرد:

سرپرست وزارت صمت اعلام کرد: متاسفانه به دلیل شرایط تحریم وضعیت صادرات فرش بسیار خراب است به طوری که از درآمد دو میلیارد دلاری به 60 میلیون دلار رسیده‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین مدرسی خیابانی در مراسم ورود ناوگان و امضای تفاهم‌نامه ساخت 800 کیلومتر خط دوم ریلی اظهار داشت: وزارت صمت برنامه گسترده‌ای برای افزایش ظرفیت فولاد دارد و سال گذشته توانستیم 57 میلیون تن انواع محصولات فولاد را صادر کنیم که افزایش صادرات نیاز به حمل و نقل دارد.

وی ادامه داد: صادرات شمش فولادی از 28 میلیون تن به 42 میلیون تن می‌رسد و امروز 26 میلیون تن انواع مجموعه فولادی به صادرات اضافه خواهد شد.

مدرس خیابانی با بیان اینکه مهمترین عامل صادرات در فولاد بحث  لجستیک و حمل و نقل است اظهار داشت: امروز که ساخت 800 کیلومتر راه آهن مسیر بافق به سنگان کلید می‌خورد اتفاق بسیار مهمی در بخش حمل و نقل باری است و قطعا این پروژه به تامین مواد اولیه در داخل کشور و هم افزایش صادرات کمک خواهد کرد.

سرپرست وزارت صمت با تاکید بر اینکه سهم حمل و نقل ریلی در کشورمان به شدت پایین است گفت: حمل و نقل ریلی باید در بخش جابجایی مسافر و بار برای جلوگیری از تصادفات بیشتر شود.

مدرسی خیابانی ادامه داد: خوشبختانه حمل ریلی کالاهای اساسی از 10 درصد سال 97 در سال گذشته به 25 درصد رسید اما هنوز هم قابل دفاع نیست.

مدرسی خیابانی ادامه داد: تولید بدون توسعه زیرساخت‌ها و لجستیک و همچنین رشد حمل و نقل امکان پذیر نیست.

سرپرست وزارت صمت با اشاره به ظرفیت‌های معدنی کشور تاکید کرد:‌ ذخائر معدنی کشورمان 53 میلیارد تن است که امروز مجوز بهره‌برداری 700 میلیون تن را ارائه داده‌ایم اما از این میزان هم فقط 500 میلیون تن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی افزود: در حالی که ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد اما ذخائر معدنی آن در دنیا 2 درصد است و معدن تنها مجوعه‌ای است که می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود.

سرپرست وزارت صمت با تاکید بر اینکه بار تحریم‌های نفتی بر دوش معدن است، اظهار داشت: اگر اقتصاد ایران تک محصولی است آن بخش متعلق به معدن خواهد بود.

وی تاکید کرد:‌ به طور قطع 500 میلیون تن بار معدنی فقط از طریق حمل و نقل جاده‌ای امکان‌پذیر نیست و باید حمل و نقل ریلی هم وارد مدار شود و افزایش یابد.

مدرسی خیابانی با تاکید بر اینکه در وزارت صمت هیچ چیزی مهمتر از تولید داخل نیست گفت: بسیار خوشحال هستم که فقط از یک واحد لبنی صادرات 60 میلیون دلاری داشتیم.

وی با اشاره به وضعیت صادرات فرش تاکید کرد: متاسفانه به دلیل شرایط تحریم وضعیت صادرات فرش بسیار خراب است به طوری که از درآمد دو میلیارد دلاری به 60 میلیون دلار رسیده‌ایم.

سرپرست وزارت صمت با اشاره به اقداما این وزارتخانه برای کاهش ارزبری تاکید کرد: فردا در حاشیه روز صنعت و معدن با رونمایی از پروژه‌ها از ارزبری 60 میلیون دلاری در بخش قطعات خودرویی از ارزبری 200 مییون دلاری در بخش قطعات لوازم خانگی جلوگیری می‌کنیم و هدف‌مان این است که امسال در بخش تولید و تجارت از ارزبری 2.3 میلیارد دلاری جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده فقط واردات سه قلم کالا مجاز است از جمله مواد اولیه، کالاهای اساسی و قطعاتی که در ایران تولید نمی‌شوند و به جز آنها با واردات هیچ کالایی موافق نیستیم.

وی تاکید کرد:‌ نباید خیلی انتظار انتقال تکنولوژی از خارج را داشته باشیم.

ادامه دارد...

درآمد دلار فرش معدن واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر