کد خبر: 930220 A

وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران:

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: : در این مقطع به دنبال ساماندهی بازار اجاره هستیم و دو بسته سیاستی و حمایتی را تعریف کردیم که فردا در جلسه ستاد اقتصادی دولت مطرح خواهد شد و به زودی درباره جزئیات این دو بسته اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمد اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به بحث عرضه و تقاضا در بازار مسکن اظهار داشت: تمام تلاش ما بر این است که همه موانع را در مسیر تولید مسکن برداریم و تسهیلات کافی به این حوزه اختصاص دهیم و خوشبختانه امروز در شرایطی هستیم که بسیاری از موانع برطرف شده است.

وی با بیان اینکه انبوه‌سازان با آمادگی کامل برای تولید مسکن وارد پروژه‌ها می‌شوند، گفت: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ساخت 20 هزار واحد مسکن را آغاز کرده است که متقاضیان این واحدها مرحله ثبت‌نام و غربالگری را پشت‌سر گذاشتند و تمام فرایند و حتی اخذ تسهیلات به صورت الکترونیکی در حال انجام است.

 وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با اقدام جهادی و استفاده حداکثری از تکنولوژی صنعتی‌سازی باید وارد تولید مسکن شویم تا فاصله عرضه و تقاضا کاهش یابد.

اسلامی با اشاره به عملیاتی شدن طرح کارت مصالح ساختمانی گفت: کارت مصالح ساختمانی با دو الگو عملیاتی شده است که الگوی اول آن بازار تهاتری است و الگوی دوم هم به تعامل بین بنیاد مسکن و بانک مسکن برمی‌گردد که بنیاد مسکن پروژه‌های متعهد شده را با استفاده از این الگو در دست اجرا دارد و از طرح کارت مصالح ساختمانی استفاده می‌کند.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از مستاجران بیان داشت: در این مقطع به دنبال ساماندهی بازار اجاره هستیم و دو بسته سیاستی و حمایتی را تعریف کردیم که فردا در جلسه ستاد اقتصادی دولت مطرح خواهد شد و به زودی درباره جزئیات این دو بسته اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با توجه به قدرت خرید مردم بازار به سمت افزایش تقاضا برای متراژهای کمتر از 85 متر سوق پیدا کرده است، گفت: با توجه به اینکه استطاعت خرید مردم متفاوت شده است در حال حاضر بیشترین تقاضا برای خرید مسکن برای واحدهای زیر 85 متر است.

اسلامی با بیان اینکه برای 7 دهک کشور برنامه تامین مسکن داریم، اظهار داشت: برنامه احداث 200 هزار واحد مسکونی برای دهک‌های 1 و 2 با همکاری نهادهای حمایتی در دست اجرا است و دهک‌های 3 تا 7 هم با سه نوع واگذاری حمایت می‌شوند.

وی افزود: اولین نوع واگذاری ارائه زمین‌های 99 ساله است که قیمت تمام شده را کاهش می‌دهد. همچنین نوع دوم بحث مسکن مشارکتی و سومین برنامه دولت برای این دهک‌ها اجرای دستورالعمل شهرک‌سازی است که تسهیلات متفاوتی به این پروژه اختصاص داده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: زمین‌های مرغوبی برای احداث شهرک‌ها در اختیار داریم و در حال حاضر 20 پروژه شهرک‌سازی را می‌توانیم اجرا کنیم.

اسلامی گفت: تسهیلات قابل توجهی هم به سازندگان اختصاص می‌یابد به طوری که برای 20 درصد آورده خود می‌توانند تسهیلات 80 درصدی دریافت کنند.

وی با اشاره به افزایش تعاملات تجاری با کشورهای همسایه پس از کاهش محدودیت‌های کرونایی بیان داشت: به تدریج روابط تجاری از سر گرفته می‌شود و بسیاری از مرزها هم به حالت عادی برگشته است.

وزیر راه و شهرسازی درباره احتمال افزایش قیمت مسکن ملی پس از تورم اخیر گفت: مسکن ملی هنوز قیمت‌گذاری نشده است.

تورم دولت راه و شهرسازی قیمت گذاری وزیر راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر