کد خبر: 930081 A

پاسخ وزیر نیرو به ایلنا درباره مشکلات کشاورزان هیرمند؛

وزیر نیرو گفت: مذاکراتی در ارتباط با حوزه «هریرود» در شمال شرق شروع کردیم و توافقات خوبی نیز آنجا انجام گرفته است.

رضا اردکانیان در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اینکه آیا توافقات با وزیر امور خارجه افغانستان حق‌آبه کشاورزان هیرمند و سیستان را حل می‌کند، گفت: آنچه که کشاورزان در مورد حق‌آبه، مطرح می‌کنند، عمدتاً داخلی است و از رودخانه‌ها و قنوات و سایر منابع حق‌آبه‌هایی دارند. آنچه بین ما و افغانستان است، معاهده سال ۵۱ است که معاهده محترمی بین ما و کشور افغانستان است و همکاری‌های خوبی نیز داشته است که در همین راستا لازم است سالی چند بار یگدیگر را دیدار کنند و راجع به کارهای ضروری اجرای آن معاهده توافق کنند.

وی افزود: این هیئت فعال و در حال انجام کار است. در حال حاضر در رابطه با بحث حق‌آبه هیرمند مشکلی نداریم و مذاکراتی هم در ارتباط با حوزه «هریرود» در شمال شرق شروع کردیم و توافقات خوبی نیز آنجا انجام گرفته است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: وقتی که معاهدات با کشور همسایه محترم و قطعی باشد و اجرایی شود، حق‌آبه‌های داخلی بخشی که به آن منابع آبی بازگردد، با اطمینان بیشتری تدارک می‌شود. به هر حال در منطقه سیستان مشکلات آبی اعم از بحث هیرمند است.

اردکانیان تصریح کرد: امیدوار هستیم که بهبودی که در شرایط اقلیمی در یکی  دو سال اخیر شاهد بودیم استمرار داشته باشد و هم تحولاتی که دولت و همچنین تشکل‌های زراعی در منطقه شروع کرده‌اند که از هر میزان آب موجود بتوانند استفاده بهتری کنند. آنچه که برای ما اصل است، تثبیت جمعیت و تدارک معیشت آنها است. امیدوار هستیم که روز به روز این شرایط مناسب‌تر شود و حق‌آبه‌های زیست محیطی را نیز بتوانیم بگیریم که شرایط محیط زیست‌مان نیز در هامون‌ها شرایط مناسبی باشد که به جای خود منشا خوبی برای اشتغال و معیشت مردم است.

اشتغال افغانستان محیط زیست مشکلات کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر