کد خبر: 929588 A

رئیس اتاق ایران و عراق در گفتگو با ایلنا؛

رئیس اتاق ایران و عراق گفت: در سفر همتی به عراق، نحوه تسویه حساب بدهی این کشور به ایران که ناشی از صادرات برق و انرژی است، مشخص شد.

 یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره آخرین جزئیات از سفر اخیر رئیس بانک مرکزی به عراق برای مذاکرات مالی و بانکی بین دو کشور ایران و عراق اظهار داشت: آقای همتی اخیراً همراه هیئتی برای مذاکراه درباره نحوه تسویه حساب‌ها و مبادلات مالی و ارزی به عراق رفته است. در این سفر نحوه تسویه حساب بدهی عراق به ایران که ناشی از صادرات برق و انرژی به این کشور است، مشخص شد. این بدهی به علت صادرات مداوم برق ایران به عراق مرتباً تغییر می‌کند اما اکنون در حد ۳ تا ۴ میلیارد دلار است.

او ادامه داد: ایران برای حل و فصل تسویه حساب‌ها توافقاتی انجام داده و سیستمی را ایجاد کرده است. طی توافقات سفر همتی به عراق مقرر شد تا از محل مطالبات ایران در حوزه برق و انرژی از عراق، خریدهای ایران از طریق بانک مرکزی به فروشنده تسویه شود. ارز مورد نیاز برای کالاهای خریداری شده توسط ایران را عراق می‌پردازد و کالا بدون دخالت عراق و از مبداء فروشنده به کشور می‌آید، مبالغ درواقع از طلب ایران پرداخت می‌شود.

آل‌اسحاق تصریح کرد: پرداخت پول از طریق واحدی است که TBI عراق آن را به عهده دارد. ما در اولین فرصت سفارشات کالایی خود را خواهیم داد و مقداری از طلب‌مان را از طریق واردات کالاهای غیرتحریمی وصول خواهیم کرد. متاسفانه نمی‌توانیم کالاهای تحریمی را به این طریق وارد کنیم.

رئیس اتاق ایران و عراق در خصوص وضعیت مبادلات ایران و عراق در پی شیوع کرونا گفت: وضعیت مبادلات با عراق خوب است. در حال حاضر مرزهای شمالی پا برجا است و در حال مذاکره برای بازگشایی مرزهای جنوبی هستیم که احتمالاً این هفته یا هفته دیگر باز شود.

انرژی ایران ایران و عراق عراق گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر