کد خبر: 922167 A

رئیس دانشکده آب دانشگاه چمران اهواز به ایلنا پاسخ داد:

اگر آب را در سال‌های پرآبی توجیه و منتقل کنیم، در سال‌های کم‌آبی نمی‌توان این انتقال را متوقف کرد چون منبع مصرف جدید تعریف می‌شود.

مهدی قمشی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اوضاع تامین آب در پایین‌دست کارون در سال جاری اظهار داشت: سرشاخه‌ها در بالاست در کوهرنگ و بهشت‌آباد از مسیری می‌گذرند که بارش سالانه و همیشه آب کافی دارند و شاخه‌های مطمئن کارون از نظر آبدهی هستند و هیچوقت دچار مشکل نمی‌شوند، بنابراین انتقال از جایی است که آب گارانتی است. 

وی افزود: جایی که ریسک بالا می‌رود پایین‌دست و خوزستان است، وقتی از شاخه‌های مطمئن آب منتقل می‌شود خودبخود بار ریسک به پایین‌دست منتقل می‌شود، بنابراین خوزستان دچار ریسک شدیدی خواهد شد. البته امسال خوزستان این ریسک را ندارد.

رئیس دانشکده آب دانشگاه چمران اهواز تصریح کرد: اگر انتقال آب به گونه‌ای بود که 20 درصد سال‌ها که سیلابی بود و آب لازم ذخیره و سپس منتقل می‌شد مشکلی نبود، ولی این مکانیزیم در حوزه آب وجود ندارد چون 80 درصد مواقع این امکان فراهم نیست. 

وی تاکید کرد: اگر آب را در سال‌های پرآبی توجیه کنیم و منتقل کنیم، در سال‌های کم‌آبی نمی‌توان این انتقال را متوقف کرد چون منبع مصرف جدید در حوزه صنعت و یا کشاورزی تعریف و ایجاد می‌شود که دیگر نمی‌توان مانع آنها شد و در نتیجه ریسک به پایین‌دست منتقل می‌شود و بالادست نیز ریسک را تحمل نمی‌کند.

صنعت کشاورزی آب ریسک کارون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر