کد خبر: 921942 A

برای نخستین بار در صنعت برق ایران؛

برای اولین بار در تاریخ صنعت برق ایران تلفات انرژی در بخش توزیع سال گذشته تک رقمی شد و به عدد 9.76 درصد رسید.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو؛ تلفات انرژی الکتریکی همواره یکی از دغدغه های صنعت برق در دنیا است و فرسودگی تاسیسات، طول و گستردگی شبکه، انشعابات غیرمجاز، خطاهای قرائت لوازم اندازه گیری و طراحی ضعیف از جمله عوامل مهم در به‌وجود آمدن این هدررفت انرژی الکتریکی هستند.

بدین منظور با برنامه ریزی و اقدمات صورت گرفته در سال 98 برای اولین بار در تاریخ صنعت برق ایران تلفات انرژی در بخش توزیع تک رقمی شد و به عدد 9.76 درصد رسید.

این کاهش 0.7 درصدی نسبت به سال قبل منجر به صرفه جویی بیش از 500 میلیون مترمکعب در گاز مصرفی نیروگاه ها، جلوگیری از انتشار بیش از یک میلیون تن دی اکسیدکربن در هوا و همچنین صرفه جویی حدود 240 میلیون یورو در احداث نیروگاه‌ها شده است.

بنابر اعلام معاونت برق و انرژی وزارت نیرو، میزان تلفات شبکه توزیع نیروی برق در سال 92 حدود 14.83 درصد بود که این رقم به ترتیب در سال 93 به حدود 12.93 درصد، در سال 94 به حدود 11.93 درصد، در سال 95 به حدود 11.54 درصد، در سال 96 به حدود 10.79 درصد، در سال 97 به حدود 10.41 درصد و نهایتا در سال 98 این عدد تک رقمی شده و به حدود 9.76 درصد رسید.

در حال حاضر درصد تلفات در بخش توزیع برق کشور از بسیاری از کشورهای مطرح دنیا از جمله برزیل، ترکیه، مکزیک، مجارستان، کرواسی، هند و پاکستان کمتر شده است.

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این اقدامات که بمنظور کاهش تلفات با جدیت در کشور شروع شده است در سال های آینده همچنان ادامه خواهد داشت. همچنین نتایج حاصله قبل از موعد پیش بینی شده در برنامه دولت دوازدهم محقق شده است.

انرژی ایران برق صنعت هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر