کد خبر: 912241 A

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کرد:

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی یک برنامه کوتاه‌مدت میزان صادرات ایران به روسیه به رقم ۳.۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش ایلنا و به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این نشست، ضمن تشریح وضعیت صادرات ایران و ظرفیت‌های صادراتی کشورمان به فدراسیون روسیه که بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار است، ابراز امیدواری کرد طی یک برنامه کوتاه‌مدت میزان صادرات ایران به روسیه به رقم ۳.۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی افزود: بررسی وضعیت تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد با پیوستن کشور به این اتحادیه، میزان تجارت مشترک به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین ضمن تاکید بر گسترش روابط تجاری ایران با روسیه به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری ایران در توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اهمیت نقش استان‌های شمالی در تقویت ارتباط نزدیک‌تر با این کشور را حائز اهمیت دانست.

زادبوم با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات از آبان‌ماه سال جاری گفت: از پنجم آبان به سمت موافقتنامه تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا می‌رویم که در صورتی که به توافق برسیم ظرف ۳ سال آینده تجارت آزاد با کشورهای عضو این اتحادیه خواهیم داشت.

وی در این راستا از فعالان اقتصادی خواست نظرات کارشناسی خود در جهت توسعه صادرات به کشورهای اوراسیا به ویژه روسیه را به این سازمان منعکس کنند.

زادبوم همچنین در پی تأکید نمایندگان اتاق بازرگانی مشترک ایران و‌ روسیه، بر استقرار نمایندگان سازمان توسعه تجارت در  چند استان مهم روسیه، از اعزام رایزن جدید بازرگانی به این کشور طی ماه‌های آتی خبر داد و از اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه خواست ضمن ارتباط بیشتر و مستمر با مسئولان سازمان توسعه تجارت ایران و میز کشوری روسیه، وضعیت و آمار تجارت با روسیه تحلیل و بررسی شود تا در دور بعدی مذاکرات اقدامات لازم در جهت توسعه هر چه بیشتر صادرات به این کشور صورت گیرد.

در این جلسه همچنین هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه ضمن تقدیر از تلاش‌های سازمان توسعه تجارت ایران و تأیید وجود پتانسیل‌های فراوان صادراتی به روسیه،گفت: در صورتی که زیرساخت‌های لازم از نظر لجستیکی فراهم شود، امکان افزایش صادرات تا میزان ۱۰میلیارد دلار به روسیه دور از دسترس نیست.

گفتنی است، موافقتنامه ترتیبات موقت ترجیحی ایران و اوراسیا، که از پنجم آبان‌ماه سال 98 اجرایی شده است، مفصل‌ترین و جامع‌ترین موافقنامه‌ای است که تاکنون جمهوری اسلامی ایران منعقد کرده و شامل ۹ فصل قواعد عمومی، تجارت کالا، چاره‌کارهای تجاری، موانع فنی فرا راه تجارت، اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی، قواعد مبدا، تسهیل تجارت، حل و فصل اختلافات و مقررات پایانی است.

ایران تجارت تجارت آزاد دلار روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر