کد خبر: 903303 A

معاون اشتغال وزیر کار از آغاز پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب‌وکارها و بنگاه‌های آسیب دیده کرونا از هفته سوم اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: کارفرمایان متقاضی باید درخواست را در سامانه کارا ثبت کنند.

به گزارش ایلنا، عیسی منصوری در خصوص تسهیلات حمایتی از کسب‌وکارها به دنبال شیوع ویروس کرونا گفت: با توجه به اینکه سیستم‌ها در حال حاضر درگیر بحث وام‌های یک میلیون تومانی است، در تراکنش‌ها و دریافت و پرداخت‌های سیستم بانکی با وقفه کوتاهی روبه‌رو خواهیم شد لذا از هفته سوم اردیبهشت ماه این تسهیلات پرداخت خواهد شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار  به جزییات فرایند پرداخت وام اشاره کرد و گفت: بانک‌های عامل مشخص شده‌اند که بخش قابل توجهی از بانک‌های کشور را شامل می‌شوند. کارفرمایانی که تمایل داشته باشند از این تسهیلات استفاده کنند باید در سامانه کارا ثبت نام کنند.

وی توضیح داد: ما در سامانه کارا در کنار دو بخش اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر، بخش جدیدی به نام تسهیلات دوره کرونا تعریف کرده‌ایم که در فاز اول بر اساس داده‌هایی که در اختیار داریم به این نوع از کارفرمایان پیامک می‌دهیم و در صورت تأیید، متقاضیان و کارفرمایان مراحل ثبت نام خود را در سامانه کارا طی می‌کنند و چنانچه مشکلی نباشد، اطلاعات به بانک عامل ارسال و پرداخت صورت می‌گیرد.

منصوری با بیان اینکه افرادی که پیامک دریافت کنند به سیستم بانکی معرفی خواهند شد، تاکید کرد: از هفته سوم اردیبهشت همه کارفرمایانی که از ویروس کرونا آسیب دیده‌اند و کسب و کارشان تعطیل شده یا کاهش فعالیت داشته‌اند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار درباره تکلیف متقاضیانی که پیامک را دریافت نکرده‌اند هم گفت: برای آنها امکان مراوده متقابل فراهم شده تا اعلام کنند که با وجود مشمول بودن، پیامکی به دستشان نرسیده است که در فاز بعد سامانه مجددا باز می شود تا ثبت نام کنند.

وی درباره نحوه بازپرداخت تسهیلات توضیح داد: تا مهر ماه دوره تنفس اعلام شده و پس از آن به مدت ۲۴ ماه فرصت بازپرداخت تسهیلات داده می‌شود. البته تلاش شده زمان طولانی‌تری برای حفظ نیروی کار درنظر گرفته شود تا کارفرما بتواند تا پایان سال بیمه نیروی کار را پرداخت کند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در بخش دیگری از اظهارات خود، هدف دولت در اعطای تسهیلات به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا را حفظ بنگاه‌ها و نیروهای شاغل در آنها عنوان کرد و اظهار داشت: در بسیاری از کشورها که به نوعی از کرونا آسیب دیده‌اند برنامه‌های حمایتی با هدف حفظ بنگاه بوده است ولی در این برنامه، تعداد شاغلان را مبنا قرار دادیم و شرط حفظ کارگران را مطرح کرده‌ایم به این دلیل که آمار دقیقی از گردش مالی بنگاه‌ها نداریم.

وی ادامه داد: تسهیلات پرداختی با نرخ سود ۱۲ درصد خواهد بود و ۱۱ رسته کسب و کار و صنوف خدماتی از جمله صنعت پوشاک، مبلمان و کیف و کفش را شامل می‌شود. این تسهیلات برای بنگاه‌های یک نفره ۱۲ میلیون تومان است که شامل ۵۰ درصد هزینه دستمزد و ۵۰ درصد هزینه سرمایه در گردش بنگاه است و برای بنگاه‌هایی که با الزام دولت تعطیل شده‌اند به ازای هر کارگر ۱۶ میلیون تومان است تا نیروهای خود را حفظ کنند.

منصوری افزود: همچنین وام‌های زیر ۱۲ میلیون تومان با سفته، وام ۱۲میلیون تا ۴۸ میلیون تومان با سفته و ضامن، وام ۵۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی دو ضامن، وام تا ۱۸۰ میلیون تومان ۳ ضامن و بالاتر از این رقم مطابق روال عادی بانک‌ها طی می‌شود.

وی گفت: بر اساس داده‌های دقیقی که به دست آمده بیش از یک میلیون بنگاه در کشور مشمول دریافت این تسهیلات می‌شوند و اطلاع داریم که چه کارفرمایی با چه کد ملی و آدرسی انتخاب شده‌اند.

منصوری در عین حال از تمهیدات پیش بینی شده برای حمایت از معیشت دستفروشان، کارگران ساختمانی، مهدکودک‌ها و مراکز آموزشی خبر داد و افزود: برای این گروه تمهیداتی در نظر گرفته شده که جزییات آن به محض نهایی شدن اعلام می‌شود ولی در صورتی که فرد فعالیتی که به آن اشتغال دارد ثبت کرده باشد مورد شناسایی و حمایت واقع می‌شود و چنانچه عنوان شغلی در جایی ثبت نشده باشد دولت نمی‌تواند تسهیلات به آنها بپردازد.

معاون اشتغال وزیر کار در خصوص حمایت از دارندگان چک‌های برگشتی نیز گفت: برای این دسته افراد، امهال سه ماه در فاز اول اعلام شده و بانک مرکزی به همه بانک‌ها ابلاغ کرده است. در مورد این تسهیلات ستاد مقابله با کرونا به بانک مرکزی تکلیف کرده که چک برگشتی و بدهی مالیاتی را برای این دوره مشخص کنار بگذاریم.

اشتغال دستمزد معاون پرداخت وام نرخ سود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر