کد خبر: 893535 A

کمیسیون اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، مجموعه اقداماتی را در قالب یک بسته، برای حفظ ثبات اقتصادی، تجارت دو جانبه کالا، آزادی حرکت نیروی کار در حوزه اوراسیا در شرایط شیوع بیماری کووید_۱۹ تدوین می‌کنند.

به گزارش ایلنا و به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، به نقل از دفتر همکاری ایران و اوراسیای سازمان توسعه تجارت ایران، آندری اسلپنوف، وزیر تجارت اوراسیا در خصوص بسته تدوین شده برای مقابله با آثار تجاری شیوع بیماری کووید ۱۹ در حوزه اوراسیا گفت: با توجه به افت بازارهای داخلی و جهانی، نیازمند به بازنگری استراتژی‌ها و سیاست‌های خود هستیم. در همین رابطه کمیسیون اقتصادی اوراسیا تصمیم دارد اقدامات مناسبی را برای پاسخگویی سریع به فضای جدید اقتصادی اتخاذ و سیستم موثری برای برقراری ثبات ایجاد کند.

وی افزود: مجموعه اقدامات دارای اولویت شامل: کنترل دقیق سیاست‌های گمرکی و تعرفه‌ای برای گروه‌های کالایی منتخب، کنترل و هماهنگی اقدامات با هدف جلوگیری از فروپاشی بازارهای داخلی، اقدامات با هدف تثبیت اوضاع بازارهای مالی است.

وزیر تجارت اوراسیا گفت: گام‌های اولیه شامل اقدامات گمرکی و تغییرات تعرفه‌های گمرکی جهت اطمینان از تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی به منظور کنترل و جلوگیری از شیوع کرونا ویروس برداشته شده است.

اسپلنوف اظهار داشت: جبران خسارت به زنجیره‌های تولید در بازارهای داخلی و همچنین شرکت‌های صادرات‌محور به عنوان اقدامات کوتاه‌مدت در نظر گرفته شده است. در همین راستا، تصمیم گرفته شده که تعرفه واردات برای تعدادی از کالاها مانند: اجزا و قطعات (کالاهای واسطه‌ای)، مواد اولیه و خام کاهش یابد. این اقدام می‌تواند به جبران خسارت‌های جاری و آینده شرکت‌های تولیدی در جهت حفظ عملکرد خود کمک کند.

به گفته وزیر تجارت اوراسیا در شرایط فعلی، فرصت‌های جدیدی در برخی بازارها ایجاد شده، به عنوان مثال با توقف تولید برخی کالاها توسط تولیدکنندگان چینی، فرصت‌های جدیدی برای اتحادیه اقتصادی اوراسیا ایجاد می‌شود. وی گفت: برخی بازارها با کمبود تولید مواجه شده‌اند و لازم است این بازارها را شناسایی کرده و بررسی کنیم که چه پتانسیل‌هایی در این بخش‌ها ایجاد شده است.

وی بیان کرد: وضعیت فعلی بازار باعث ایجاد انگیزه بیشتر در دیجیتالی شدن تجارت می‌شود. تجارت الکترونیکی نه تنها در بعد تجارت کالا بلکه در فرایندهای تجاری از جمله ترانزیت و تعاملات بخش‌های خصوصی با یکدیگر (B2B)  هم امکان توسعه پیدا کرده است.

وی بیان کرد: وضعیت فعلی بازار باعث ایجاد انگیزه بیشتر در دیجیتالی شدن تجارت می‌شود. تجارت الکترونیکی نه تنها در بعد تجارت کالا بلکه در فرایندهای تجاری از جمله ترانزیت و تعاملات بخش‌های خصوصی با یکدیگر (B2B)  هم امکان توسعه پیدا کرده است.

در همین زمینه میخاییل میاسنیکوویچ، رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا، نیز شورای هماهنگی را برای تدوین اقدامات واکنش سریع جهت مقابله با شیوع بیماری کووید_ ۱۹ ایجاد کرد که شامل وزرای همکاری گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا، وزیر اطلاعات و فن‌آوری ارتباطات، وزیر همگرایی و اقتصاد کلان ، وزیر اقتصاد و سیاست‌های مالی، وزیر قوانین فنی و وزیر تجارت این اتحادیه است.

هدف این شورا کمک به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای مقابله با گسترش کرونا ویروس و ارائه پیشنهاد برای اتخاذ اقدامات هماهنگ برای اطمینان از حفاظت سلامت عمومی، با در نظر گرفتن نیاز به پایداری اقتصادی، تجارت دو جانبه کالا و آزادی جابجایی نیروی کار در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

گفتنی است، اقدامات تجاری کشورهای جهان در راستای مقابله با بیماری کووید - ۱۹، بعضاً به صورت اعلام نشده و موقت در حال اجرا هستند. در همین راستا، سازمان جهانی تجارت از کشورهای عضو درخواست کرده که مجموعه اقدامات خود را که به دلیل شرایط ویژه شیوع بیماری کرونا اتخاذ کرده‌اند به آن سازمان به صورت رسمی منعکس کنند تا امکان شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی فراهم شود.

ایران تجارت سلامت کشورهای جهان نیروی کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر