کد خبر: 890393 A

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد:

هر ساله در روزهای پایانی اسفندماه برداشت نوبرانه گندم از جنوب آغاز می‌شد و به مرور در سراسر کشور ادامه پیدا می‌کند، اما در سالجاری به رغم تکذیب در تاخیر برداشت همچنان گندمکاران موفق به برداشت محصول خود نشده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ اسماعیل اسفندیاری پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح ملی گندم وزارت جهاد کشاورزی در نیمه اسفنده ماه سال گذشته خبر تاخیر احتمالی برداشت گندم را رد و آن را شایعه خواند.

 وی گفت: گندم نوبرانه مطابق هر ساله در پایان اسفندماه در استان سیستان و بلوچستان برداشت خواهد شد.

این در حالی بود که با پایان اسفندماه نه تنها برداشتی انجام نشد بلکه اسفندیاری پور در سایت وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد که به دلیل بارندگی‌های جاری، امسال برداشت گندم در اقلیم گرم و خشک حدود 3 تا 5 روز به تاخیر افتاده است.

وی اظهار کرد: برداشت نوبرانه گندم از پنجم و ششم فروردین ماه در استان‌های بوشهر و سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود و چیزی بین 1.5 تا 2 درصد این برداشت در فروردین‌ماه و حجم 17 تا 18 درصد نیز در اردیبهشت‌ماه انجام می شود.

بر اساس اعلام مشاور وزیر جهادکشاورزی دیروز باید اولین برداشت گندم در کشور انجام می شد، اما گزارش میدانی خبرنگار ایلنا نشان می‌دهد بار دیگر برداشت گندم به تاخیر افتاده است.

اسفندیاری پور در پاسخ به این پرسش که دلیل تاخیر دوباره برداشت گندم چیست، گفت: بارش باران و تهدید سیلاب برداشت گندم را بار دیگر به تاخیر انداخت.

وی اینبار درباره زمان آغاز برداشت گندم اظهار کرد: نمی‌توان زمان دقیقی برای آن اعلام  و باید منتظر پایان بارندگی‌ها و فروکش کردن سیلاب‌ها ماند.

مجری طرح گندم ابراز امیدواری کرد با توجه به هدایت سیلاب‌ها میزان خسارات به مزارع اندک باشد.

اسفندیاری پور در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به بارندگی‌ها و سیلاب در استان‌های مختلف کشور آیا باید منتظر کاهش تولید بود، گفت: انتظار می‌رود با توجه به بارندگی‌های مناسب در سال جاری به ویژه بارندگی‌های اسفندماه تولید گندم در کشور وضعیت مناسبی داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه شرایط ابتدای سال نگرانی درباره احتمال کاهش و کسری تولید در برخی استان‌ها مانند گلستان وجود داشت که با بارندگی‌های اخیر کسری‌ها جبران خواهد شد.

اسفندیاری پور پیش بینی کرد: حدود 14 میلیون تن گندم امسال در کشور تولید شود و امکان خرید حدود هم 10.5 میلیون تن گندم وجود دارد که البته تحقق این امر به شرایطی که پیش می‌آید، بستگی دارد.

مجری طرح گندم در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه گزارشاتی درباره شیوع آفت سن در مزارع گندم وجود دارد، اظهار کرد: سن گندم از آفات‌های است که به طور معمول در مزارع گندم بروز می‌کند آنچه اهمیت دارد کنترل آفت است که به خوبی در کشور ما انجام می‌شود.

اسفندیاری پور تصریح کرد: کشاورزان ما تجربه کافی در مبارزه با این آفت دارند و کمتر مشکلی در این زمینه ایجاد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان باید مراقب بیماری‌های مانند قارچ گندم باشند، افزود: با توجه به بارندگی و رطوبت هوا کشاورزان باید توجه بیشتری به مبارزه با قارچ داشته باشند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی به کشاورزان توصیه کرد که در مزارع آبی و مناطق پر باران گندم دیم دو تا سه مرحله از قارچ‌کش‌ها برای مبارزه با بیماری‌ها استفاده کنند.

به گزارش ایلنا؛ از اول مهرماه سال 98 تا اول فروردین‌ماه سال جاری 184 میلی متر بارندگی داشته‌ایم و این در حالی است که در شرایط مشابه سال گذشته 205 میلی متر بارندگی داشته‌ایم و شاخص بارندگی در بلندمدت نیز 166 میلی‌متر بوده است؛ بر این اساس، بارندگی امسال 11 درصد بیشتر از شاخص بلندمدت و نسبت به سال گذشته 10 درصد کمتر بوده و با این حال، شرایط مطلوب است.

استان سیستان و بلوچستان بارش باران شاخص گندم برداشت گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر