کد خبر: 886416 A

رییس اتحادیه نانوایان سنتی در گفت‌وگو با ایلنا:

رییس اتحادیه نانوایان سنتی گفت: طبق جلساتی که در وزارت صمت و استانداری داشتیم و تصمیماتی که در این جلسات گرفته شد، تاکید شده که نانوایی‌ها به هیچ وجه حق تعطیلی ندارند. مردم خیالشان راحت باشد، نانوایی‌ها در هر شرایطی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و عرضه نان متوقف نخواهد شد.

بیژن نوروز مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره آخرین تصمیمات برای ادامه کار نانوایی‌ها اظهار داشت: در مورد قرنطینه هیچ تصمیمی درباره نانوایی‌ها اعلام نشده‌ و تعطیلی نانوایی‌ها شایعه است و خود مردم این شایعه را منتشر و خودشان هم از آن وحشت کرده‌اند.

وی تاکید کرد: مطابق سنوات گذشته هیچ تغییری در ساعت پخت و میزان پخت نان نخواهیم داشت و مانند همان روال گذشته نانوایی‌ها فعال هستند.

مقدم با بیان اینکه این روزها شاهد هجوم مردم به نانوایی‌ها هستیم و متاسفانه هیچ یک از اصول بهداشتی اعلام شده را هم رعایت نمی‌کنند ،نه دستکش دارند و نه از ماسک استفاده می‌کنند، افزود: از مردم خواهش می‌کنیم ایجاد ترس نکنند و با آرامش خاطر و بدون رفتار هیجانی نسبت به تامین نان مورد نیاز به مقدار مصرفی متعارف اقدام کنند.

رییس اتحادیه نانوایان سنتی گفت: طبق جلساتی که در وزارت صمت و استانداری داشتیم و تصمیماتی که در این جلسات گرفته شد، تاکید شده که نانوایی‌ها به هیچ وجه حق تعطیلی ندارند. مردم خیالشان راحت باشد، نانوایی‌ها در هر شرایطی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و عرضه نان متوقف نخواهد شد.

وی درباره دستوالعمل فروش نان با رعایت اصول بهداشتی و برای مقابله با شیوع کرونا گفت: به نانوایان اطلاع رسانی شده‌ است که در زمان فروش نان از دستکش استفاده کنند تا جایی که امکان دارند از کارتخوان استفاده کنند و دستگاه پز را در اختیار مشتریان بگذارنند تا مشتری خودش عملیات پرداخت از طریق کارت بانکی را انجام دهد.

مقدم با بیان اینکه از مردم هم تقاضا داریم با پول نقد نسبت به خرید نان اقدام نکنند و اصلا با اسکناس نان نخرند، ادامه داد: انتشار آلودگی ویروس از طریق اسکنانس آلوده بسیار زیاد است و ممکن است نان را هم آلوده کند.

وی با تاکید بر اینکه از مردم خواهش می‌کنیم در این شرایط همراه باشند تا به شرایط عادی برگردیم، اظهار داشت: مردم برای خرید نان با خود پارچه تمیز به همراه داشته باشند و بدون تماس دست نان را با پارچه تمیز تحویل بگیرند. در این صورت احتیاجی نیست نان در محیط نانوایی سرد شود که در حمل آن مشکلی پیش نیاید در این صورت ازدحام در محیط هم کاهش می‌یابد.  

رییس اتحادیه نانوایان سنتی افزود: این ویروس تا دمای منفی 60 درجه زنده می‌ماند بنابراین نیازی نیست در فریزر نگهداری شود و بعد آن را داغ کنند. این ویروس تحمل دمای بالای 30 درجه را ندارد و دمای تنور هم معمولا بین 100 تا 200 درجه است بنابراین امکان زنده ماندن ویروس در این دما وجود ندارد.

وی تاکید کرد: نانی که از تنور خارج می‌شود سالم است و تا زمانی که بر روی میز و به دست مشتری می‌رسد از آنجایی که هنوز حرارت دارد پاک است. از آن به بعد مشتری باید نسبت به پاک نگه داشتن آن مراقبت کند. مردم می ‌توانند برای احتیاط نان را مجددا گرم و بعد میل کنند.

مقدم با تاکید بر اینکه  مردم نسبت به انبار نان اقدام نکنند چراکه با کمبود نان مواجه نخواهند شد، افزود: انبار نان هم مشکلاتی از جمله بیات شدن آن یا کپک زدنش یا اینکه افزایش احتمال آلودگی ان به این ویروس دارد. 

وی درباره افزایش خرید نان بسته بندی شده هم گفت: ریسک خرید نان بسته بندی شده کمتر از نان از نانوایی نیست چراکه در چرخه حمل و نقل قرار می‌گیرد.  

        

 

اتحادیه نانوایان پول حمل و نقل ماسک نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر