کد خبر: 867667 A

آخوندی:

وزیر سابق وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اکنون وضعیت به گونه‌ای است که مناطق آزاد جای خوشنامی نیست، این مناطق اکنون هیچ گونه ارزش افزوده‌ای ندارد و یک واحد اقتصادی فعال در این مناطق وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در نشست شکل دهی آینده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران که در اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است، عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی با اشاره به اهداف ایجاد مناطق آزاد گفت: هدف ما از ایجاد این مناطق دفع شر از قوانین جاری و بروکراسی اداری بود مانند خصوصی سازی که دولت هیچ هدف توسعه‌ای یا برنامه‌ریزی برای آینده نداشت، هر کس به دنبال دفع شر از واحدهای ورشکسته و تعداد زیادی کارگر بود.

وی ادامه داد: اکنون وضعیت به گونه‌ای است که مناطق آزاد جای خوشنامی نیست، این مناطق اکنون هیچ گونه ارزش افزوده‌ای ندارد و یک واحد اقتصادی فعال در این مناطق وجود ندارد که خدمات مالی وتکنولوژی و حتی نیروی فنی مناسب ارایه دهد، تنها فایده این مناطق رهایی از قوانین است.

وی با اشاره به اینکه دیگر دوران مناطق آزاد گذشته است، ادامه داد: قبل از WTO همه بدنبال ایجاد مناطق آزاد بودند اما امروز با گسترش سازمان تجارت جهانی و اقتصاد آزاد تمام کشورها تلاش می‌کنند که کل جغرافیایی خود را تبدیل به مناطق آزاد کنند.

وی در خصوص آینده مناطق آزاد گفت: اگر هدف و برنامه ریزی برای حضور در این مناطق کوتاه مدت باشد تفکر خوبی است زیرا الان تحریم هستیم و کسی سر به سر این مناطق نمی‌گذارد اما اگر به دنبال برنامه‌ریزی بلند مدت باشیم اصلا خوب نیست زیرا اگر کشور نظمی پیدا کند، دارای حساب و کتاب شود، یا تدبیری در لحظه آخر پیدا شود و خداوند رحمی به ما بکند دیگر وجود این مناطق معنا ندارد زیرا هزینه مبادلات کاهش پیدا می‌کند و توجیه اقتصادی و فنی این مناطق از بین می‌رود.

ایران عباس آخوندی مناطق آزاد وزیر راه و شهرسازی اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر