کد خبر: 857359 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد؛

باید ببینیم در انتهای هفته جو چگونه خواهد بود، اگر اتفاق تازه‌ای نیفتد، می‌توان انتظار داشت که از روز شنبه بازار رو به تعادل نسبی برود.

همایون دارابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا،  درباره تاثیر التهابات اخیر خاورمیانه بر بازار سرمایه اظهار داشت: ترور سردار سلیمانی و پاسخی که ایران به این ترور داد تمام بازارهای سهام و کالا را در دنیا تحت تاثیر قرار داد. روزی که ترور صورت گرفت نفت بلافاصله واکنش نشان داد و شب گذشته نیز بعد از پاسخ ایران مجددا بازار نفت جهش قابل ملاحظه تجربه کرد، تمام اینها نشان می‌دهد که این حادثه و تحولات منطقه خاورمیانه برای همه بازارهای داخلی و خارجی مهم است.

وی افزود: در بورس ایران هم قبل از ترور  بازار در اوج خود بود، یعنی روز چهارشنبه 11 دی ماه شاخص که به مدت دو هفته 11 درصد بدون استراحت رشد کرده بود، با حدود 8700 واحد مثبت به کار خود پایان داد.

این کارشناس بورس گفت: بعد از ترور، شناسایی سود توسط معامله گران کوتاه مدت و تلاش برای کاهش اعتبارها که ریسک را کم کنند، رخ داد. به همین دلیل روزهای شنبه و یکشنبه با مازاد عرضه و افت مواجه شدیم، روز سه‌شنبه و امروز هم بازار همچنان دچار هیجان بود. هر چند که پس از سخنان رهبری و موضع‌گیری‌ها شرایط قدری از هیجان دور شده است.

وی خاطرنشان کرد: اکثر معامله گران در ایران و دنیا در حال نگاه به روند اتفاق‌ها در منطقه حساس ژئوپلیتیک خاورمیانه به عنوان قلب اقتصاد انرژی دنیا هستند، امروز بیشتر معامله‌گران صرفنظر از اینکه خریدهای زیادی در بازار انجام شد و به نزدیک 2300 میلیارد تومان رسید، بیشتر منتظر هستند که بعد از تعطیلات پنج شنبه و جمعه روند اتفاقات را دنبال کنند.

دارابی یادآور شد: باید ببینیم در انتهای هفته جو چگونه خواهد بود، اگر اتفاق تازه‌ای نیفتد، می‌توان انتظار داشت که از روز شنبه بازار رو به تعادل نسبی برود.

ایران خاورمیانه سرمایه سهام قلب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر