کد خبر: 856767 A

وزیر اقتصاد؛

وزیر اقتصاد در نود و دومین نشست شورای گفت‌وگو با نگاهی به حضور چشم‌گیر مردم در مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی خاطرنشان کرد: این حضور، سرمایه‌ای برای عرصه اقتصادی نیز هست و باید بدانیم که هر اقدامی برای بهبود وضعیت مورد قدردانی قرار می‌گیرد. وی همچنین از بخش خصوصی خواست تا از طریق نهادهای مالی خارجی، مشکل تأمین مالی داخلی را حل کنند.

به گزارش ایلنا و به نقل از اتاق بازرگانی ایران، نود و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد. در این نشست روند اجرای حکم ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار و آیین‌نامه اجرایی آن مبنی بر تشکیل کمیته ساماندهی مراجعه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به واحدهای تولیدی و راه‌اندازی سامانه مربوط و اجرایی نشدن بند (پ) ماده 117 قانون برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و رئیس شورای گفت‌وگو با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امروز کشور در حوزه اقتصادی، سرمایه‌گذاری است، از بخش خصوصی خواست تا در چارچوب فعالیت‌های بین‌المللی خود از طریق نهادهای مالی خارجی، تأمین مالی کرده و سرمایه‌های خارجی را به کشور بیاورد.

وی نقش‌آفرینی بخش خصوصی در تأمین مالی از طریق فاینانس را راهکاری مناسب در شرایط کنونی دانست و با تأکید بر لزوم فراهم شدن بسترهای این کار از طریق دستگاه‌های دولتی، گفت: البته بازار سرمایه نیز می‌تواند در این زمینه به تأمین مالی واحدهای تولیدی کمک کند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه تجارت کشور در ۹ ماهه امسال شرایط قابل قبولی داشته، افزود: این‌گونه تصور می‌شد که با فشارهای حداکثری تجارت کشور دچار مشکل شود اما در 9 ماهه امسال صادرات و واردات کمترین تفاوت را نسبت به سال گذشته داشته و صادرات غیرنفتی هم از نظر وزنی ۲۰ درصد رشد نشان می‌دهد که بیانگر جدیت بخش خصوصی است.

رئیس شورای گفت‌وگو پیرامون موضوع شهادت سردار سپهبد سلیمانی نیز گفت: این روزها نه فقط ایران، منطقه و همه آزادی خواهان جهان در سوگ شهادت حاج قاسم نشسته‌اند و در این مدت نشان دادند که افراد می‌توانند به درجه محبوبیت در زمین و آسمان برسند؛ فقط کافی است اخلاص داشته باشند و از خود گذشتگی نشان دهند.

دژپسند خاطرنشان کرد: سپهبد سلیمانی به دعوت رسمی عراق به این کشور سفر کرده بود و هیچ دلیلی بر اقدام تروریستی وجود نداشت. متأسفانه آمریکا برخلاف تمام قوانین بین‌المللی از موضع قلدری و شبیه قوانین جنگل دست به اقدامی زد که حقوقدانان بین‌المللی نیز آن را رد می‌کنند، چنانچه این اتفاق برای یک شهروند ساده آمریکایی رخ داده بود، هیات حاکمه آمریکا به نحو دیگری برخورد می‌کرد، درحالی‌که اکنون رئیس‌جمهور آمریکا به طور رسمی لباس تروریستی بر تن کرده است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: ایران در عرصه بین‌المللی سعی دارد با FATF به مقابله با تأمین مالی تروریسم برود، از این طرف هیات حاکمه آمریکا به شکل رسمی بر اساس اعلام ترامپ از محل بودجه آن کشور مشغول تأمین مالی تروریسم است.

وی تصریح کرد: مردم منطقه هم به این اقدام پاسخ مناسب داده و مجلس عراق نیز قانون خروج آمریکا از این کشور را تصویب کرد.

دژپسند با اشاره به حضور بی‌نظیر مردم ایران در مراسم تشییع پیکر سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: این حضور، سرمایه و پشتوانه‌ای برای عرصه اقتصادی نیز هست که باید از آن استفاده کرد و این را بدانیم که در حوزه اقتصادی هر کاری برای بهبود وضعیت انجام شود، حتماً مورد قدردانی قرار می‌گیرد، چون مردم نشان دادند هر کس برای رفاه، امنیت و بهبود شرایط زندگی‌شان تلاش کند، از او تقدیر می‌کنند.

اقتصاد بخش خصوصی سرمایه تأمین مالی تشییع پیکر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر