کد خبر: 852256 A

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو به پاون خبر داد:

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو گفت: در لایحه بودجه سال 99 اعتباری بالغ بر یک هزار و 120 میلیارد تومان برای خرید تضمینی آب و پساب از بخش غیردولتی پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، محسن بختیار با تاکید بر اینکه، عنوان کرد: در لایحه بودجه سال آینده همچنین مباحث دیگری از قبیل: بسته‌های مشارکت عمومی و خصوصی برای اجرای طرح‌های منتخب با اولویت طرح‌های نیمه تمام و آماده بهره‌برداری یا پروژه‌های تکمیل شده شامل ارائه تسهیلات بانکی با نرخ ترجیحی، خرید تضمینی محصول تولیدی، ارائه تضامین حاکمیتی برای تأمین مالی خارجی، موافقت با ترهین اموال و یا محل اجرای طرح توسط سرمایه گذار غیردولتی و... نیز پیش‌بینی شده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو یادآور شد: در دولت تدبیر و امید و از ابتدای سال 93 به منظور اجرای طرح‌های آبرسانی روستایی در قوانین بودجه سنواتی، اعتبارات ویژه‌ای از سه محل به این منظور اختصاص یافت که شامل منابع عمومی با ایجاد ردیف ملی برای تکمیل مجتمع‌های آبرسانی روستایی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و اخذ عوارض از هر مترمکعب آب شرب مصرفی شهروندان بوده است.

وی افزود: در لایحه بودجه سال 98 نیز برای آبرسانی روستایی این اعتبارات تقویت شده که شامل 20 تومان به ازای هر مترمکعب عوارض آب مصرفی شهروندان (تا سقف 96.5 میلیارد تومان) و 790 میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است.

بختیار تاکید کرد: بررسی توزیع اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای صنعت آب و برق بیانگر توجه ویژه به انجام تعهدات وزارت نیرو در قبال بخش غیردولتی تولید کننده آب و برق، توجه ویژه به اقدامات نرم‌افزاری برای تعادل‌بخشی و جبران تراز منفی سفره‌های آب‌ زیرزمینی، اولویت سفرهای مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید و نگاه ویژه دولت به شهروندانی مناطقی همچون خوزستان، سیستان و بلوچستان و فارس است که در سال‌های اخیر تامین آب و برق آن‌ها دچار چالش بوده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو با تاکید بر اینکه در لایجه بودجه سال آینده برای 619 طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه تمام وزارت نیرو هفت هزار و 900 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، گفت: این اعتبارات شامل 365 طرح در فصل منابع آب با اعتباری بالغ بر پنج هزار و 100 میلیارد تومان، 50 طرح در فصل انرژی با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد تومان و 196 طرح در فصل آب و فاضلاب با اعتباری بالغ بر دو هزار و 300 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: با توجه به اولویت تکمیل پروژه‌ها و طرح‌های اقتصاد مقاومتی بیش از یک هزار و 226 میلیارد تومان از اعتبارات وزارت نیرو در فصول آب و آبفا برای تکمیل 54 طرح این بخش در سال 99 توزیع شده است.

بختیار افزود: تکمیل مصوبات سفر مقام معظم رهبری نیز از دیگر اولویت‌های توزیع اعتبارات وزارت نیرو بوده است که بیش از 612 میلیارد تومان از اعتبارات فصول آب و آبفا در سال 99 به طور ویژه به 40 طرح‌ این بخش اختصاص یافته است. همچنین برای تکمیل و بهره‌برداری 158 طرح مصوب سفرهای استانی دولت تدبیر و امید در فصول آب و آبفا وزارت نیرو بیش از دو هزار و 685 میلیارد تومان در سال آینده اختصاص پیدا کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو در پایان گفت: در توزیع اعتبارات فصل منابع آب وزارت نیرو در لایحه بوجه سال آینده نیز حدود 17 درصد اعتبارات این فصل برای اقدامات نرم‌افزارای شامل تعادل‌بخشی و جبران تراز منفی آب‌های زیرزمینی، علاج‌بخشی سفره‌های آبی، مرمت و بازسازی تاسیسات و ساماندهی رودخانه‌ها و سواحل اختصاص یافته است.

انرژی لایحه بودجه معاون منابع صندوق توسعه برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر