کد خبر: 852102 A

نوبخت:

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: براساس آمار ۹ ماه گذشته از سال ۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در همین شرایط تحریم برای طرح‌ها و پروژه‌های مختلف در سطح کشور پرداخت کردیم و هزاران میلیارد تومان دیگر تا ماه‌های آینده پرداخت می‌شود.

 به گزارش ایلنا و به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در سفر یک روزه به خراسان جنوبی، با حضور روستای «هج و نج» از توابع شهرستان بیرجند که اسفند پارسال کلنگ احداث مسکن محرومان را آنجا به زمین زد، ۲ هزار واحد مسکونی را در سراسر استان افتتاح می‌کند که از این تعداد یک هزار و ۵۰۰ واحد سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ۵۰۰ واحد سهم کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

وی سال گذشته یکی از مهم‌ترین اهداف سفر خود به خراسان جنوبی را ارائه یک برنامه کوتاه مدت دو ساله برای توسعه این استان عنوان کرده بود. 

طرح هادی روستای «هُج و نُج» از توابع شهرستان بیرجند  با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در این روستای پایلوت محرومیت زدایی به بهره‌برداری رسید.

همچنین در این آیین راه روستایی هج و نج به طول ۶.۵ کیلومتر و با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید. 

براساس تفاهم نامه سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، ساخت پنج هزار واحد از این تعهد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و پنج هزار واحد نیز به کمیته امداد امام خمینی (ره) واگذار شد که در مراحل مختلف ساخت قرار دارند.

فاز اول ساخت مسکن نیازمندان در استان خراسان جنوبی شامل ۲ هزار واحد مسکن روستایی با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در این استان به بهره‌برداری رسید. 

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: به نمایندگی از دولت تعهد می‌دهم در راستای مقاومت، به مقام معظم رهبری پیام خود را برسانیم که دولت در برابر این تحریم می‌ماند و کشور را تحت هر شرایطی اداره می‌کنیم.

دکتر محمدباقر نوبخت عصر  در آیین بهره‌برداری از ۲ هزار واحد مسکن روستایی استان خراسان جنوبی که در روستای «هج و نج» شهرستان بیرجند برگزار شد افزود: هرچند شرمنده ملت هستیم اما با همین منابع کوچک تلاش می‌کنیم عمران و آبادانی را به جای جای کشور ببریم.

وی گفت: هدف دشمن این است که با جنگ و تحریم، مردم را از خدمت مسؤولان محروم کند ولی در پیشگاه مردم تعهد می‌کنم به رغم همه تحریم‌هایی که دشمنان در راس آن آمریکا انجام می‌دهند تا ما را از خدمت بازدارند هرچند دچار سختی می‌‎شویم اما تسلیم نخواهیم شد.

معاون رییس جمهوری اظهار داشت: با وجود همه مشکلات همچنان همه پرداخت‌های حقوق کارکنان، بازنشستگان، افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و هر آن شخصی که از دولت مستمری و حقوق می‌گیرد را طبق روال گذشته و شرایط غیر تحریم انجام می‌دهیم.

وی افزود: براساس آمار ۹ ماه گذشته از سال ۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در همین شرایط تحریم برای طرح‌ها و پروژه‌های مختلف در سطح کشور پرداخت کردیم و هزاران میلیارد تومان دیگر تا ماه‌های آینده پرداخت می‌شود.

دکتر نوبخت گفت: این پیام به مردم ایران است که خدمتگزاران به هیچ وجه به وعده‌های توخالی مذاکره و کوتاه آمدن رضایت نمی‌دهند و مقاومت می‌کنند.

وی ادامه داد: به کسانی که در مباحث بودجه و مسایل مختلف همواره ما را زیر سوال می‌برند اطمینان می‌دهیم این کشور را با هر شکلی که هست اداره می‌کنیم البته بابت سختی‌ها از مردم شرمنده هستیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تلاش می‌شود تا پایان سال هزاران میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی هزینه شود گفت: همین کار را برای سال آینده انجام می‌دهیم و تا پایان امسال غیر از احداث و افتتاح این واحدهای مسکونی روستایی شاهد افتتاح طرح‌های بزرگ دیگری خواهید بود که امید است با انعکاس درست رسانه‌ها و صدا و سیما این پیام به دشمنان برسد که ما مرد استقامت هستیم و استقلال کشور را به هیچ چیز نمی‌فروشیم.

وی افزود: خرسندیم که با همدلی موجود بین سه قوه و هدایت رهبر معظم انقلاب، به طور منسجم برای خدمات بیشتر تلاش می‌کنیم.

دکتر نوبخت ضمن ابراز خشنودی از سفر مجدد به خراسان جنوبی گفت: در این سفر و سفر قبل با یک چهره دیگر از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مواجه هستیم.

وی اظهار داشت: یک چهره برای توسعه و عمران کشور در زیرساخت‌ها فعال است و مردم این روزها و این سال‌ها مرتب شاهد افتتاح زیرساخت‌های اساسی از جمله ریل و راه آهن هستند.

معاون رییس جمهوری با اشاره به افتتاح خط ریلی بین ۲ شهر میانه و بستان آباد به طول ۱۳۲ کیلومتر گفت: همان روز مردم بستان آباد با دعوت رییس جمهوری به مشهد مقدس سفر کردند و قبل از آن هم در استان‌های گیلان، آذربایجان غربی، همدان و کرمانشاه همین سفر به مشهد مقدس انجام شد.

وی اظهار داشت: مراکز این استان‌ها در سال‌های اخیر به شبکه سراسری وصل شد و بیرجند هم به شبکه سراسری ریلی وصل خواهد شد.

دکتر نوبخت با بیان اینکه بزرگراه‌ها و راه‌های متعددی در ۴۰ سال توسط دولت‌های مختلف ساخته شده که یک وجه توسعه و عمران است گفت: چهره دیگر نظام جمهوری اسلامی، خدمت به محرومان و انسان‌های شریفی است که در روستاها ساکن هستند.

وی افزود: تاکید بنیانگذار انقلاب اسلامی این بود که به مردم ساکن در روستاها رسیدگی شود، سفارش ویژه مقام معظم رهبری به دولت همواره همین بوده و رییس جمهوری نیز به سازمان برنامه و بودجه تاکید داشته که از نهادهای انقلابی برای کمک به مردم پشتیبانی شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مشارکت ۲ نهاد انقلابی بنیاد مسکن و کمیته امداد در ساخت مسکن روستایی اظهار داشت: این خدمات نشان می‌دهد که برای مسکن و امداد نظام جمهوری اسلامی به نحوه شایسته نهادسازی کرده و ثمرات آن را نیز دیده است.

وی ادامه داد: در کمتر از ۱۰ ماه گذشته شاهد خدمات این ۲ نهاد با پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه هستیم که ثمره آن احداث واحدهای مسکونی در روستاهای مختلف استان بوده و هُج و نُج نمونه‌ای از کار در سایر روستاها است.

دکتر نوبخت گفت: غیر از ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی که در تعهد بنیاد مسکن و کمیته امداد است با پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه در سراسر استان ۹۷۰ میلیارد تومان از سوی دولت تعهد کردیم که در ۲ سال برای طرح‌های زیرساختی استان پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه سهم امسال از این رقم حدود ۴۷۰ میلیارد تومان است افزود: از این میزان تاکنون ۲۹۰ میلیارد تومان پرداخت و ۱۸۰ میلیارد تومان تا پایان سال پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی خراسان جنوبی در مراحل نهایی قرار گرفته است گفت: امروز ۲ هزار واحد که قابل سکونت بود، به بهره‌برداری رسید و واحدهایی که در مرحله نازک کاری یا سایر موارد است هنوز در آمار افتتاح گنجانده نشده است.

وی ادامه داد: هدف همه خدمات ۴۰ سال گذشته با سیاست‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بسط و توسعه کمک‌ها به انسان‌های شایسته ساکن در روستاها است.

دکتر نوبخت با بیان اینکه البته باید کارهای بیشتری انجام می‌شد تصریح کرد: اگر دچار ترور منافقان نمی‌شدیم و رییس جمهور و نخست وزیر و بسیاری از مسؤولان به خاک و خون در نمی‌غلتیدند یا هشت سال جنگ بر ما تحمیل نمی‌شد و دچار محاصره اقتصادی نبودیم آنوقت چقدر می‌توانستیم به مردم خدمت کنیم.

وی ضمن اعلام آمادگی دولت برای ایجاد اشتغال در روستاها اضافه کرد: آماده هستیم هر جوانی که از این روستا مهاجرت کرده، اگر برگردد متعهد می‌شویم برای او خانه بسازیم و هم شغل ایجاد کنیم.

دکتر نوبخت افزود: با کمک نیروگاه‌های خورشیدی می‌توان مشاغل خرد ایجاد کرد و برای ایجاد کارخانه‌هایی که جوانان مشغول کار شوند، از سوی دولت به نحوه شایسته پشتیبانی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه روستای هج و نج می‌تواند یک نمونه از کارهای انجام شده در سایر روستاها شود گفت: امید است با کمک و همکاری دستگاه‌ها هیچ بیکاری در این روستا نداشته باشیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه خواستار تشکیل گروه کاری متشکل از سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بنیاد مسکن و کمیته امداد با نظارت نماینده عالی دولت در استان شد و گفت: این تیم سفری به روستاهای اطراف داشته باشند و برآورد کنند که چه اموری برای زنده شدن این روستاها می‌توان انجام داد.

وی یادآور شد: حتی اگر به صورت موردی افراد نیاز به معالجه و مساعدت داشته باشند ما متعهد به کمک هستیم و امیدوارم که گزارش این بازدید کمیته کاری از روستاهای اطراف در آینده نزدیک ارایه شود.

دکتر نوبخت همچنین با اشاره به پیگیری‌های مجدانه استاندار خراسان جنوبی در سازمان برنامه و بودجه برای امور عمرانی استان، از تلاش نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی نیز تقدیر کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: سال آینده ۱۵ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان برای انواع خدمات به محرومان و افراد پشت نوبت نهادهای حمایتی هزینه خواهد شد.

دکتر محمدباقر نوبخت شامگاه جمعه ۶ دیماه  در حاشیه آیین بهره‌برداری از ۲ هزار واحد مسکن روستایی استان خراسان جنوبی که در روستای «هج و نج» شهرستان بیرجند برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: سال آینده دریافتی همه افراد زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی مانند ۱۵ درصد افزایش حقوق کارکنان دولت، افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: اسفندماه سال گذشته که به خراسان جنوبی سفر داشتم، ۹۷۰ میلیارد تومان از سوی دولت و دکتر روحانی تعیین شد که در استان سرمایه‌گذاری شود و از این مبلغ ۴۷۰ میلیارد تومان سهم سال جاری بود که از این مقدار ۲۹۰ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده و بقیه هم تا قبل از پایان امسال پرداخت می‌شود.

معاون رییس جمهوری گفت: این مبلغ برای کل طرح و پروژه‌ها از جمله راه آهن است که برای این استان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: طرح‌های زیربنایی برای روستاها از جمله احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی را داشتیم که امروز ۲ هزار واحد به بهره‌برداری رسید و بقیه واحدها در دست اجرا بوده و پیش‌بینی ما این است که بخشی را تا دهه فجر و تمام واحدها را تا اسفندماه به اتمام برسانیم.

وی گفت: طرح احداث مسکن محرومان خراسان جنوبی یک ساله است که اگر از یک سال بیشتر طول کشید، نشان از عقب ماندن ما از برنامه است.

دکتر نوبخت بیان کرد: همچنین برای استان‌های دیگر تا این لحظه ۴۳ هزار واحد مسکونی را تعهد کردیم که تعدادی از این واحدها در هفته‌های آینده افتتاح خواهد شد.

وی افزود: همه‌ تلاش بدخواهان ملت این است که آن قدر تحریم را فشرده کنند تا ما نتوانیم به مردم خدمت ارائه کنیم و مردم پشیمان شوند از اینکه نظام مستقلی را در جهان پشتیبانی می‌کنند.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: همه مساعی دولت به نمایندگی از نظام در امور اجرایی این است به گونه‎ای عمل کند که کمترین بار فشار را از سوی تحریم به مردم داشته‌ باشیم.

وی افزود: دولت تمام تعهدهایی که برای پرداخت حقوق و دستمزد شاغلین و بازنشستگان را داشته، به موقع پرداخت می‌کند و هر قدر هم تحریم طول بکشد ضمن اینکه ما شرمنده مردم هستیم از این بابت که به آنها سختی وارد می‌شود اما تمام تلاش ما این است که در بخش جاری همه تعهدات خود را به انجام برسانیم.

دکتر نوبخت گفت: سال آینده علاوه بر پرداخت‌های حقوق و دستمزد که ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند، حداقل پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های مربوط به درمان و طرح تحول سلامت سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

وی افزود: غیر از این اقدامات برای اینکه دشمن را مایوس کنیم تلاش ما این است همان گونه که امسال تاکنون ۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت کردیم برای سال آینده هم تا ۷۰ هزار میلیارد تومان اضافه خواهیم کرد.

وی افزود: پیوسته در جای جای کشور طرح‌های زیربنایی، راه آهن و آزادراه‌ها را افتتاح می‌کنیم و در کنارش از ماموریت اصلی ما که رسیدگی به محرومان و افراد کم درآمد است، هیچ گاه غافل نخواهیم شد.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دشمنان ما بدانند که این تحریم‌ها جز اینکه حیثیت آنان را در جهان ببرد، کاری دیگری نخواهد داشت گفت: به هیچ وجه به وعده‌های واهی آنان برای مذاکره دل نبستیم و امیدی نداریم و با اتکای به امکانات داخلی خودمان پیش می‌رویم.

وی افزود: این عمران و آبادانی کشور که مشاهده می‌شود، ریالی ربطی به خارج ندارد و براساس امکانات داخلی کشور است.

دکتر نوبخت گفت: همه‌ سعی ما به گونه‌ای است که مردم کمترین فشار را از تحریم داشته باشند ضمن اینکه باید از آنان عذرخواهی کنیم از اینکه بیشتر از این دست ما نمی‌رسد که آثار سوء تحریم را تقلیل دهیم ولی همچنان استقلال خودمان را با اتحاد حفظ خواهیم کرد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به کمک دولت در حوزه راه آهن خراسان جنوبی گفت: برای قطعه‌ای که بیرجند را به یونسی به منظور اتصال به شبکه سراسری وصل کند، پای کار هستیم و با اولویت دنبال می‌شود.

دکتر محمدباقر نوبخت شامگاه جمعه در حاشیه بازدید از پروژه راه آهن بیرجند افزود: از بندر چابهار نیز عملیات با سرعت به سمت زاهدان در حال انجام است که قرارگاه متعهد شده با ۳۰۰ میلیون یورو که برای این کار اختصاص دادیم و پول نیز مهیا است تا پایان سال ۹۹ چابهار را به عنوان بندر غیر تحریمی اقیانوسی به زاهدان وصل کند که از مسیر کرمان براحتی به بافق و طبس و یونسی و از این طرف هم بیرجند به مشهد و سرخس متصل می‌شود.

وی اظهار داشت: با عنایت به اینکه مسیر تربت حیدریه به هرات هم قسمت پایانی در حال اتمام است، بیرجند از هر طرف می‌تواند به سمت شرق و غرب از راه آهن برخوردار شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال‌های گذشته با توجه به سیاست اقتصاد مقاومتی و تاکید بر توسعه ریلی، دولت تدبیر و امید هم توسعه شبکه حمل و نقل ریلی را در دستور کار دارد که با سرعت همه استان‌ها یکی پس از دیگری به شبکه سراسری وصل می‌شوند. 

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر پنج استان به شبکه ریلی وصل شده‌اند گفت: برای اتصال بیرجند به شبکه ریلی نیز یک قطعه نیاز به فاینانس داریم که در حال تلاش هستند و حداقل ۲ مصوبه برای راه آهن بیرجند به تصویب رسید لذا با احتیاط، زمانی را برای اتمام آن اعلام نمی‌کنیم. 

وی افزود: بعد از نهایی شدن قطعه قراردادی که برای فاینانس داریم امیدواریم بتوانیم زمان دقیق را اعلام کنیم اما قبل از ترک دولت با رفع موانع آن را در مسیر اتمام قرار می‌دهیم.

دکتر نوبخت گفت: برای جاده‌های استان نیز در مورد حلقه‌های منفصله‌ که از محورهای دوبانده باقی مانده با تکمیل زیرساخت‌ها مساعدت می‌کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه باید بیش از بیش به زیرساخت‌های کشور توجه داشته باشیم اضافه کرد: ماموریت نظام جمهوری اسلامی علاوه بر توسعه زیرساخت‌ها توجه به محرومان و روستاییان حاشیه شهرها است که کمیته امداد و بنیاد مسکن ماموریت‌هایی در این راستا دارند. 

معاون رییس جمهوری ضمن قدردانی از تلاش رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها باید خدمات نظام را به ویژه برای بدخواهان که این موفقیت‌های ملت را نمی‌توانند تحمل کنند و با تحریم‌ها تلاش دارند سرعت حرکت و خدمت به مردم را کند یا متوقف کنند، منعکس کنند تا آنها بدانند که پای کار ایستاده‌ایم.

وی افزود: استان خراسان جنوبی شایسته چنین توجهی است و از همه نمایندگان مجلس و استاندار که به عنوان نماینده امین دولت پیگیری‌های زیادی داشته‌اند، تقدیر می‌کنیم.

دکتر نوبخت اظهار داشت: نهضتی با عنوان برنامه ویژه رفع محرومیت در دولت از سوی سازمان برنامه و بودجه شکل گرفته و غیر از برنامه‌هایی است که به عنوان برنامه میان مدت توسعه ششم دنبال می‌شود. 

وی گفت: سه قوه همه توان را برای خدمت به مردم به کار گرفته‌اند که جای خرسندی دارد و امید است در آینده نزدیک شاهد افتتاح پروژه‌های بیشتری باشیم.

جاده سازمان برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی مهاجرت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر