کد خبر: 850874 A

مطابق برآوردهای سازمان ملل بازسازی سوریه نیازمند صرف هزینه دستکم 388 میلیارد دلاری است، رقمی که در صورت حضور ایران در بازار پرپتانسیل این کشور، اقتصاد کشورمان را با تغییرات جدی و رونق چشمگیر همراه خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، تراز تجاری ایران و سوریه در سال گذشته ۱۵۲ میلیون دلار به نفع ایران و در ۶ ماهه نخست امسال ۶۹ میلیون دلار بود و عمده کالاهای صادراتی ایران به سوریه شامل ترانسفورماتورها، اسکلت ساختمانی، مکمل‌های دارویی، مخمرهای فعال و غیره است.

حسن مرتجی عضو اتاق بازرگانی ایران و سوریه گفت: از ابتدای امسال تاکنون دو نمایشگاه بزرگ از سوی بخش خصوصی در سوریه برگزار شده که یکی از آنها با موضوع ساخت و ساز و دیگری بازرگانی بود.

وی افزود: حجم صادرات ایران به این کشور عربی در نیمه نخست امسال حدود 69 میلیون دلار بوده، اما بازاری پرپتانسیل است که با ارتقای امنیت، می تواند نویدبخش روزهایی پر رونق برای تجار و بازرگانان باشد.

مرتجی خاطرنشان کرد: مجوز نخستین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی تکنولوژی و فناوری های نوین صنعت سوریه (DAMINDUSTECH 2020) اخذ شده و قرار است دمشق پایتخت این کشور از 22 تا 24 اسفندماه امسال میزبان نمایشگاه یاد شده باشد.

مرتجی ادامه داد:‌ اهمیت و ضرورت حضور کالاهای ساخت یک کشور در بازار جهانی و در فضای اقتصاد جهانی از مهمترین عوامل توسعه به شمار می رود؛ نقش صادرات در این بین به اندازه ای مهم است که بسیاری از کارشناسان صادرات را تنها مسیر موفق برای توسعه اقتصادی یک کشور در بازار جهانی می دانند.

این فعال اقتصادی بیان داشت: امروز دولت و بخش خصوصی به این اجماع رسیده اند که توجه جدی به صادرات غیرنفتی، پیدا کردن بازارهای جدید صادراتی و رفع موانع پیش روی صادرات، از اصلی‌ترین راه های فعال‌تر کردن اقتصاد کشور است.

مرتجی با اشاره به نمایشگاه های آستراخان روسیه، آوازه ترکمنستان و باکو جمهوری آذربایجان در سال جاری گفت: حمایت دولت از صادرات و فراهم کردن شرایط رونق آن در شرایط کنونی، می تواند نجات بخش تولید و صادرات و عاملی برای دور زدن تحریم ها و فشارهای اقتصادی ظالمانه باشد؛ در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز یکی از جهت‌گیری های اصلی، توسعه صادرات غیرنفتی است.    

وی خاطرنشان کرد: همه کالاهایی که واردات آنها به کشور سوریه آزاد است با تعرفه گمرکی چهار درصد وارد این کشور می‌شود و این، یکی از امتیازهای ویژه ایران است؛ همچنین اعطای مجوزهای فوق‌العاده شامل تشریفات مناقصه، مجوزهای پزشکی، مجوزهای دارویی، مجوزهای گردشگری و سیاحت از دیگر امتیازات اعطایی سوریه به ایران است که به هیچ کشور دیگری داده نشده است.

مرتجی با اشاره به نقش نمایشگاه DAMINDUSTECH 2020 سوریه در شرایط فعلی اقتصاد کشور تاکید کرد:‌ صادرات، محرک تولید و رونق آن است، باید مردم و جامعه را به سمت و سوی صادرات سوق دهیم که اشتغال و ارزآوری واقعی در آن است، نه در دلال بازی و سفته بازی در بازارهای سکه، طلا، خودرو یا مسکن.

وی از ارسال نامه‌ای به «محسن صالحی نیا» مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خبر داد که طی آن، اعطای یارانه 10 تا 20 میلیون تومانی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تابعه این سازمان به منظور حضور در نمایشگاه سوریه اطلاع رسانی شده است.

 

اقتصاد ایران پایتخت سازمان ملل سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر